Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Arka Odaların Petekleri Az Isınıyor, Ne Yapmalıyım?

29.11.2021
7
Arka Odaların Petekleri Az Isınıyor, Ne Yapmalıyım?

Arka odaların petekleri az ısınıyor, ne yapmalıyım? Evlerde doğalgaz kullanımı ile ilgili yaşanılan en büyük sorunlardan biri de arka odalardaki peteklerin az veya hiç ısınmamasıdır. Kombiden uzakta olan peteklerin ısınmaması sorunu sıklıkla yaşanabilmektedir.

Ancak bu sorunun pek çok neden olabilmektedir. Arkada odada bulunan uzaktaki peteklerin ısınmaması sorununa pek çok farklı şekilde çözüm üretilebilmektedir. Ancak en sağlıklı çözümün sunulmasından önce peteklerin ısınmasının hangi sorundan kaynaklı olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Arka Odaların Petekleri Az Isınıyor, Neden Isınmaz?

Arka odalarınızda bulunan son petekler genelde ya ılık olarak kalır ya da hiç ısınmaz. Bunun ilk olarak nedeninin kombiden giden sıcak suyun arka odaya ulaşana kadar ısı kaybına uğraması olarak açıklanabilmektedir. Bu oldukça normal bir durumdur. Ancak yine de peteklerde herhangi bir arıza ya da ısı performansını etkileyecek bir sorun olup olmadığının detaylı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Kombiden çıkan sıcak su genellikle 50 derece ile çıkış yapmaktadır. Ancak en yakın peteğe gidene kadar sıcak suyun ısı derecesi 48 dereceye kadar düşmektedir. Bununla birlikte diğer peteklere gidene kadar sıcak suyun ısısı giderek düşerek su diğer peteklere ilerlemektedir.

Giderek sıcak suyun ısısı düşerek ilerleyeceği için de peteklerin kış mevsiminden önce bakımlarının yapılması ısı kaybını en az seviyeye indirmek için büyük önem taşımaktadır. Sıcak suyun ısı kalitesini kaybetmeden doğalgaz boru tesisatı içerisinde dolaşabilmesi için sıcak su sirkülasyonunun tam olarak gerçekleşmesi gerekmektedir.

Eğer eviniz için kullanmış olduğunuz kombinin kapasitesi yeterli değil ise ek olarak pompa bağlatma gibi çözüm önerileri ile kombinizin kapasitesini de yükseltebilirsiniz.

Doğalgaz tesisatı içerisindeki ana hat borusunun yapısı oldukça ince olabilir. Bu da petekler arasındaki sıcak suyun kalitesini düşürecektir. Arka odaya sıcak su gidene kadar hızlı bir şekilde soğuyabilir. Bunun için gerekli kontrolleri yaptırarak doğalgaz tesisatı ana hat için gerekli tadilatları yaptırabilirsiniz.

Peteklerdeki kirlenmelerden dolayı genellikle arka odada bulunan petekler ısınmaz. Petek temizliği yapılarak sıcak suyun daha kısa sürede arka odadaki son peteklere ulaşması sağlanır ve sorun çözülür. Petek temizliği yaptırmak için bu alanda profesyonel olarak hizmet sunan firmamıza 0224 233 83 89 iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Peteklerin Isısını Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır? Arka Odaların Petekleri Az Isınıyor!

  • Petek temizliğinden sonra yine de peteklerinizde ısı kaybı yaşıyorsanız diğer çözümler ile peteklerinize giden ısının kalitesini artırabilirsiniz.
  • Kombinin içerisindeki su basıncının düşmesi de yine peteklere istenilen sıcaklığın gitmemesinin bir diğer nedeni olabilmektedir. Bununla birlikte kombideki su azalmış ise kombiniz sürekli olarak arıza vermeye başlayacaktır.
  • Peteklerin içerisinde biriken hava yine sıcak suyun dolaşımını engeller. Bunun için sizler de evde kolaylıkla peteklerinizde biriken havayı boşaltabilirsiniz.
  • Kombinin ayarının arttırılması ve bununla birlikte petek reglaj ayarlarının da yapılması gerekmektedir.
  • Evinizde fazla petek bulunuyor ise ve sürekli olarak kullandığınız odalarda daha yüksek ısı elde etmek istiyorsanız daha az kullandığınız veya kullanmadığınız odalardaki petekleri kapatabilirsiniz. Ancak evinizdeki petekler arası sıcak suyun daha kaliteli olarak dolaşabilmesi için en az 2 adet peteğin çalıştırılması gerekmektedir.
  • Evinizde ısı yalıtımı olması yine peteklerden aldığınız ısının eviniz içerisinde daha uzun süre kalabilmesini sağlayacaktır. Kış mevsiminden önce mantoloma ve ısı yalıtımı için önlemlerinizi almanız sizlere büyük oranda ısı tasarrufu da yapacaktır.
  • Arka odaların petekleri az ısınıyor, ne yapmalıyım diye soruyorsanız her zaman önceliğiniz peteklerinizi temizletmek olmalıdır. Kış boyunca sürekli olarak sıcak su dolaşımına bağlı olarak sizler fark etmeseniz de kireç ve suyun kirinden dolayı peteklerde tıkanıklar meydana gelebilmektedir.
  • Arka odadaki peteklerin genellikle ısınmamasının en büyük nedenlerinden biri olarak petek tıkanıklıkları gösterilebilmektedir.

İlginizi çekebilecek en popüler hizmetimiz: Bursagaz Doğalgaz Tesisatı Proje 2020 | Techno Mühendislik (technomuhendislik.com)

0507 128 04 44 iletişim numaramız ile firmamıza ulaşarak profesyonel ekibimiz ve son teknoloji cihazlarımız ile petek temizliğini yaptırabilirsiniz.

Arka Odaların Petekleri Az Isınıyor, en arka odadaki petekler ısınmıyor, arka odadaki petekler ısınmıyor, arka odalar ısınmıyor, kombi arka odaları ısıtmıyor, petek odayı ısıtmıyor, uzak odadaki petek ısınmıyor      , kombi petekleri az ısınıyor, az ısınan petek ve Arka Odaların Petekleri Az Isınıyor, Ne Yapmalıyım? gibi konular için firmamız ile hiç çekinmeden iletişim kurabilirsiniz.

İletişim

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon: +90 224 233 83 89
Gsm     : +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: