Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Isıtma Sistemleri

Anasayfa » Isıtma Sistemleri

Isıtma Sistemleri ve Özellikleri

Yaşam içindeki önemli ihtiyaçlardan birisi olan ısıtma sistemleri günlük yaşamın vazgeçilmezlerinden birisidir. Ev, iş yeri ya da çeşitli mekanlar için ihtiyaç duyulan ısıtma sistemleri olarak farklı pek çok alternatif bulunmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte ısıtma sistemlerinin yapısı da değişmiştir. Eskiye bakıldığında günümüzde konforlu şekilde ısıtma ihtiyacı çeşitli sistemlerle gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Önceden ısıtma gereksinimini sağlamak için kömürden yararlanılmaktaydı. Bu ısıtma biçimi zorlayıcı ve bir o kadar da sağlıksız bir ısıtma sistemidir diyebiliriz. Günümüzde ise kömür yerine geçen pek çok ısıtma aracı ısınmada kullanılmaktadır. Hem konfor açısından hem de ekonomik açıdan çok daha büyük getirisi olduğu düşünülen bu ısıtma sistemlerinin neler olduğunu birlikte inceleyelim;

Günümüzdeki Isıtma Sistemleri ve Çeşitleri

Doğalgazlı Isıtma Sistemi

Doğalgazın ülkemizin pek çok noktalarına gelmesiyle birlikte merkezi ısınma sistemleri içinde en çok tercih edilenler arasında bu sistem yer almaya başlamıştır. Kömüre göre kullanımının kolay ve temiz olması ilk tercih nedenidir. Ayrıca doğalgazdan sadece ısınma amaçlı yararlanılmaz. Yemek yapmada, banyolarda sıcak su ihtiyacını karşılamak için de doğalgaz tercih edilir. Çok yönlü kullanım olanaklarının olması doğalgazı tercih etmeyi sıklaştırmıştır. Çevre temizliği açısından da sağlıklı bir sistem olarak doğalgaza yönelim artmaktadır. Günümüzde pek çok kişi doğalgazı evlerinde, iş yerlerinde ve daha pek çok alanlarda tercih etmektedir. Farklı marka ve model kombiler için tıklayınız.

Sıvı Yakıtlı Isıtma Sistemleri

Merkezi ısınma biçimlerinden bir diğeri de sıvı yakıtlı ısıtma sistemidir. Bu ısınma sistemi ham petrolden elde edilmektedir. Dize oil, fuel oil, motorin gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu tür ısınma sistemi genellikle bireysel olan kat kaloriferlerinde kullanılmaktadır. Diğer ısınma sitemlerine göre pahalı bir ısınma sistemidir. Bu açıdan çok fazla tercih edilen bir ısınma sistemi olduğu düşünülmemektedir.

LPG’ li Isıtma Sistemleri

Pahalı denilebilecek ısınma sistemlerinden birisidir. Bu ısınma sistemi daha çok büyük bahçeli evlerde tercih edilir. Tüm evi istenilen sıcaklıkta ısıtabilmek için bu ısınma sisteminden yararlanılmaktadır. LPG’li ısınma sistemi için yakıt tankı bulunması gerekir. Bu sistemin verimi hakkında bilgi vermek gerekirse diğer ısınma sistemlerine göre istenilen düzeyde verim alınmadığı düşünülür. Üstelik diğer ısınma sistemlerine göre de oldukça pahalı bir ısınma sistemidir. Bu açıdan pek çok mekanda sık tercih edildiğini söyleyemeyiz.

Elektrikli Merkezi Isıtıcılar- Isı Pompaları

Kullanım kolaylığı açısından ısınma sistemleri içinde en çok kullanılan sistemlerden birisidir. Sistemin çalışma biçimine gelince; Bu sistemde ısı pompası aracılığı ile ısınma dışardan alınıp içeriye aktarılmaktadır. Örneğin kış aylarında dış havadan alınan düşük dereceli sıcaklık kaynağı istenilen ortama aktarılır. Elektrik, termal veya mekanik olarak dış ortamdaki enerji ısı pompalarına aktarılır. Bu sistem hem ekonomik olması hem de çevre dostu olması açısından sağlıklı bir kullanım mekanizması olarak bilinir. Bu açıdan evler dışında özellikte otel ve iş yerlerinin ısıtılmasında da bu sistemden sıklıkla yararlanılır.

Odunlu Isıtma Sistemleri

Eski tip ısınma sistemleri içinde yer aldığı düşünülen ısınma sistemlerinden birisidir. Genelde demir döküm sobalar ve şömineler için kullanılır. Kömüre nazaran daha temizliği daha kolay olsa da kullanım açısından emek ve çaba gerektiren bir sistemdir. Bu açıdan kullanım konusunda herkesin isteyebileceği türden bir ısınma sistemi olmasa da bu tür işlerle uğraşmayı seven kendine meşgale bulmak isteyen kişiler için tercih edilir sistemlerden birisidir.

Güneş Enerjisi

Günümüzdeki en ekonomik ısınma sistemlerinden birisi de Güneş enerjisi sistemidir. Tamamen doğal yollardan yararlanılan bu sistem ayrıca sağlık açısından da idealdir. Isınma sistemi için güneş ışınlarından yararlanılır. Güneş enerjisi panelleri aracılığı ile ısı ya da elektrik enerjisi üretilir. Panellerde bulunan koyu renkli kısımlar güneş enerjisini soğurur ve ısı bu şekilde elde edilir. Bu sistem ile sıcak su elde edilir. Banyo ve mutfaklarda ekonomik açıdan sıcak suyu olmasını tercih edenler açısından ideal bir kullanım sistemidir.

Ülkemizin iklim koşulları göz önüne alındığında bu sistemden en çok Akdeniz ve Ege Bölgesi tarafında yararlanıldığını söyleyebiliriz. Bu bölgelerde bilindiği gibi yıllık sıcaklık değerli ve güneşlenme süresi diğer bölgelere göre daha uzun sürelidir. Bu açıdan bu bölgelerde oturanlar Güneş enerjisi sisteminde daha sık yararlanmaktadır.
Tesisat hakkında kapsamlı bilgi için tesisat.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Doğalgaz Tesisatı                  →Güneş enerji sistemleri

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: