Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Havalandırma Sistemleri

Anasayfa » Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemleri günümüzde pek çok yerde kullanılan bir sistemdir. Havalandırma sisteminin genel çalışma prensibi ve ortam içerisinde bulunan kirlenmiş havanın dışarı atılarak dışarıdaki temiz havanın ortam içerisine alınmasıdır. Böylelikle daha sağlıklı ve içerisinde temiz hava bulunan ortam hazırlamak istenmektedir. Sadece kirli havada içerisinde duman, buhar ve toz bulunan havalarda havalandırma sistemi aracılığı ile dışarı atılırlar.

havalandırma sistemleri

Havalandırma sistemi insan sağlığı dostu olan sistemlerdir. Her ortamda dışarı açılabilen bir pencere ya da kapı bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda ise ortamın havalandırılması zor bir hal alacaktır. Böyle ortamların havalandırılması ise havalandırma kanallarının içerisine döşenen havalandırma sistemi ile mümkün olmaktadır. Havalandırma sistemlerine girdiğimiz ortamlarda sıklıkta rastlamamız mümkündür. Okullarda, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, işyerlerinde ve kimi evlerde havalandırma sistemi yer almaktadır.

Havalandırma sistemleri kullanmak ne için önemlidir?

Havalandırma sistemlerinin ne için kullanmanın önemli olduğunu araştırıyorsanız öncelikle havalandırma sistemlerinin ne işe yaradığını bilmeniz daha faydalı olacaktır. Havalandırma sistemlerinin bulunduğu ortama pek çok faydası bulunmaktadır.

havalandırma sistemleri

Havalandırma sistemi bulundukları ortamda sürekli taze ve temiz bir havanın bulunmasını sağlarlar. Sistem tarafından hava sirkülasyonu yapılıp hava sürekli yenilendiği için taze hava olmaktadır.

Yaşanılan ortamlarda çeşitli gazlar kaynaklı patlama ya da yangın tehlikeleri olabilir. Hava sistemleri içeride birikmiş olan fazla havayı dışarı atarak hava basıncı dengesini sağlar. Böylelikle patlama ve yangın gibi tehlikelerin de azaltılmasında etkisi bulunur.

Kapalı ortamlarda sıcaklık ve nem seviyeleri değişkenlik gösterebilir. Nem seviyesinin aşırı yükselmesi, sıcaklığın sürekli artıp azalması durumu istenilen bir durum değildir. Hava sistemleri sıcaklığı ortalama ve istenilen seviyede tutulmasını sağlarken ortamdaki nem seviyesini nem seviyesini denge de tutmaktadır. Sıcaklığın ben demin yaşanılan ya da çalışılan ortamda sürekli değişkenlik göstermesi insanların daha fazla hasta olmalarına sebep olur. Havalandırma sistemleri bu dengeyi sağladığından insanların hastalanmasının da önüne geçmektedir. Konforlu bir seviyede sıcaklık ve nemi tutar.

Ortamlarda negatif basınç durumu oluştuğunda genellikle kötü kokuların yayılması gibi problemler görülebilir. Bunların yanı sıra negatif basınç durumunda dışarıdaki pis hava içerideki ortama karışabilir. Havalandırma sistemi ortam içerisindeki basıncı pozitif basınç seviyesinde tutarak ortama kötü koku yayılma gibi durumları ortadan kaldırmaktadır.

havalandırma sistemleri

Havalandırma sistemlerini her iş yerine ya da ortama göre farkında olacak şekilde düşünebilir. Projelendirilmesi yapıldıktan sonra işin uzmanı tecrübeli ekipler tarafından havalandırma kanalları içerisinde hava sistemleri yerleştirilir.

Detaylı bilgi ve ücretsiz keşif için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bursagaz yetkili firma durumunu öğrenmek için tıklayınız.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: