Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Klima Bakımında Neler Yapılmalı?

10.11.2021
7
Klima Bakımında Neler Yapılmalı?

Klima Bakımında Neler Yapılmalı? Yaşam alanlarını hem ısıtma hem de soğutma için kullanılan klimalar artık her evin en büyük ihtiyaçlarından biridir. Daha temiz bir hava elde etmenize de yardımcı olan klimalar konforlu bir yaşam alanı sunmaktadır. Firmamızdan bu konuda profesyonel destek almak için İletişim: 0224 233 83 89

Klima bakımı

Klimalarınız hangi marka veya hangi model olursa olsun kesinlikle düzenli olarak ve belirli periyotlar ile bakımını yaptırmanız gerekmektedir.

Klima Bakımında Neler Yapılmalıdır?

Klima bakımını bu alanda profesyonel olarak hizmet veren ve gerekli teknik donanıma sahip olan firmalara yaptırmanız büyük önem taşımaktadır. Periyodik olarak yapılan bakımlar sırasında gerekli tüm kontroller yapılarak olası meydana gelebilecek sorunların da önüne geçilmektedir.

Profesyonel bir klima bakımında yapılması gerekenler ise eksiksiz olarak şu şekilde olmalıdır;

Klima Bakımında Neler Yapılmalı :Dış Ünite Bakımı

Klimanın iç ve dış olarak iki şekilde detaylı olarak temizlenmesi ve kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Klimanın dış ünitesinin bakımı için öncelikli olarak cihazın dışının tozdan ve kirden arındırılması sağlanmaktadır.

Isı Pompası İçin İletişim: 0224 233 83 89

Klima Bakımında Neler Yapılmalıdır : İç Ünite Bakımı

Cihazın ısı serpatini yani ısı değiştirgeci de temizlenmelidir.

Kaçak kontrolü olup olmadığının kontrol edebilmesi için ise soğutucu akışkan bölümü açılarak gerekli kontroller sağlanmalıdır.

Filtre temizliği iç ünitede en önemli noktalardan biridir.

İç ünitede bulunan gerilim ve besleme akım ölçümleri yapılmalıdır.

Fanlar ve diğer hareketli parçaların mekanik bağlantıları kontrol edilerek sesin ayarlaması yapılmalıdır.

Boru hattı içinde meydana gelen herhangi bir ezilme veya kaçak olup olmadığı tespit edilmelidir.

Basınçlı hava kullanılarak hem evaporatör hem de kondenserinin içinin temizlenmesi gerekmektedir.

Klimanın Dış Ünitesinin Bakımı

Klima ile bağlantılı olan elektrik tesisatının voltaj ve akımlarının kontrolleri yapılmalıdır.

Klimanın tüm soket bağlantılarının tek tek kontrol edilmesi ve kablo bağlantılarının da kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Drenaj hattının ve tavasının temizliği yapılmalıdır.

Klima içindeki hava filtrelerinin uygun temizleme cihazları kullanılarak temizlenmesi yapılmalıdır.

Duyu ile klima sesinin kalitesi istenilen düzeye getirilmelidir.

Klimanın montajının estetik bir şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmeli ve gerekirse yer değişimi yapılmalıdır.

Klimanın içerisindeki tüm fan pervanelerinin kanatçıkları detaylı olarak tüm toz ve kirden arındırılmalıdır.

Klima Çalışırken Bakım Yapılır Mı?

Klima kapalı iken hem iç hem de dış ünitelerinde gerekli kontrollerin yapılması yeterli olmayabilir. Tüm bakımlar yapıldıktan sonra klima çalışır durumda iken de sıcaklık ve soğukluk değerleri, koku ve ses gibi diğer kontroller de yapılmalıdır. Bu sayede klimanın performans değerleri ölçülebilmektedir.

Dış ve iç havanın sıcaklık değerlerinin hesaplanması gerekmektedir. Klimanın tüm çalışma değerlerinin alınması elektriksel verilerinin ve basınç değerlerinin kaydedilmesi gerekmektedir.

Klima Bakımı Hangi Aralıklar İle Yapılmalıdır?

Klima bakımları marka ve model fark etmeksizin düzenli periyotlar ile yapılması gereken profesyonel bir işlemdir. Ancak yine de klima bakımlarında en önemli konulardan biri de klimanın ne kadar sıklık ile kullanıldığıdır.

İş yerlerinizde ve evinizde düzenli olarak hem ısıtma hem de soğutma sistemi için sadece klimayı kullanıyorsanız mevsim geçişlerinde kesinlikle klima bakımınızı düzenli olarak yaptırmanız tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte yaz ve kış aylarına hazırlık yapmak için de yine teknik servis aracılığı ile düzenli olarak klima bakımınızı yaptırabilirsiniz.

Klima Bakımı Gerekli Midir?

Her teknolojik cihazda olduğu gibi klimalarınızda da belirli periyotlar ile bakım yaptırmanız gerekmektedir. Düzenli olarak klima bakımını yaptırmanız öncelikli olarak kullandığınız cihazın ömrünü uzatacaktır. Bununla birlikte klimanın daha kaliteli ve yüksek bir performans ile çalışmasını istiyorsanız yine düzenli olarak bakımını yaptırmanız gerekmektedir.

Düzenli klima bakımı farkında olmasanız da yalnızca cihazın performansını olumlu açıdan etkilemekle kalmaz. Aynı zamanda elektrik faturalanızın da daha düşük gelmesini sağlar. Bakımını ihmal ettiğiniz cihazlarınız, düzenli bakım yapılan klimalara göre kıyaslandığında daha çabuk arızalanmakta ve bozulmaktadır.

Belirli bir süre sonra arızalardan dolayı kullanılamaz hale gelen bir klima için muhtemelen daha yüksek masraflar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Cebinizden daha yüksek masrafların çıkmasının yanı sıra ihtiyacınız olduğunda klimayı kullanamayacağınız için de mağduriyetiniz de artacaktır.

Tüm bu olumsuzluklar ile karşılaşmamak için kesinlikle klima bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Özelikle mevsim geçişlerinde düzenli olarak bakım ve detaylı kontrollerini yaptırarak daha konforlu bir hava sahası elde edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir: Klima Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalı? (technomuhendislik.com)

Sizler de tüm marka ve modeldeki klima bakımı işlemleriniz için dilediğiniz an firmamız ile iletişime geçerek hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon:  +90 224 233 83 89
Gsm     :  +90 507 128 0444

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: