Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Kombi Elektrik Bağlantısı Nasıl Yapılır? Kaç Amper Sigorta Kullanılmalıdır?

17.11.2021
3
Kombi Elektrik Bağlantısı Nasıl Yapılır? Kaç Amper Sigorta Kullanılmalıdır?

Kombi Elektrik Bağlantısı Nasıl Yapılır? Kaç Amper Sigorta Kullanılmalıdır? Doğalgaz tesisatının çalışabilmesi için kullanılan kombi modelleri sadece doğalgaz tesisatı ve su tesisatı ile bağlantılı değildir.

Kombi Montajı Ücretli Mi

Elektrik bağlantıları yapılmadan kombi ve doğalgaz sistemi kesinlikle çalışmamaktadır. Kombilerin elektrik bağlantısı cihazın prize takılması ve sigorta ile gerekli olan bağlantılarının yapılması ile tamamlanmaktadır.

Kombi Elektrik Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Kombi elektrik bağlantılarının bu alanda profesyonel ve teknik olarak hizmet veren firmalar tarafından yapılması gerekmektedir. Can ve mal güvenliğiniz için önceliğiniz her zaman işin uzmanları ile birlikte çalışmak olmalıdır.

Kombi elektrik tesisatının yapılmasından önce prizlerin ve sigortanın nereye monte edileceği de oldukça önemli bir konudur. Genellikle prizlerin kombinin altına monte edilmesi uygun değildir. En sağlıklı kombi elektrik tesisatı için prizlerin kombinin yan tarafında bulunması gerekmektedir.

Kombi ve prizlerin kombiye belirli bir uzaklıkta bulunmasının en önemli nedeni ise olası bir arıza durumunda daha kolay bir şekilde cihaza müdahale edilebilmesidir. Ne çok uzakta ne de çok yakında olmayacak şekilde en uygun mesafenin alanında uzman olan teknik servis tarafından belirlenmesi daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Kombi ile prizlerin genellikle 90 derecelik bir açı ile ayarlanması en uygun ölçü olarak belirlenmiştir.

Kaç Amper Sigorta Kullanılmalıdır?

Kombi elektrik bağlantısı işleminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için sigortanın 2 amper olması yeterli olacaktır. Eğer sigorta amperiniz 2 voltajın üzerinde olursa kombi cihazınız için sorun oluşturabilmektedir. 2 amperin üzerinde olan sigortalarda sigorta düşüp birden çıkabildiği için kombiniz ve kombi kartınız hasar görebilmektedir.

Cihazınızın kartının yanması gibi büyük arızalar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak her kombi markası ve modeli için en uygun sigorta amperinin 2 değerinde olduğunu söylemek mümkündür. Bu değerde çalışan kombiler herhangi bir arıza ile karşılaşmamaktadır. Ancak bazı durumlarda 5 ya da 6 amperlik sigortalarda da kombiler çalışabilmektedir.

Kombinin Elektrik Bağlantısını Kim Yapar?

Kombinin ilk çalıştırılma işlemini yapacak olan kombi teknik servisi aynı zaman da kombinin elektrik ve sigorta bağlantısını da yapmaktadır. Kombinin ilk çalıştırılma işlemlerinden hemen önce yapılması gereken elektrik bağlantısı tamamlandıktan sonra kombi kullanım için hazır hale gelecektir. Ancak bu noktada elektrik bağlantısını kendiniz veya bir yetkili olmayan bir başka kişiye yaptırırsanız istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Olası bir arıza veya sorun oluşur ve elektrik bağlantısı sırasında kombiniz çalışmaz ise garanti kapsamında da olmadığı içim mağduriyet yaşayabilirsiniz. Bu ve daha fazla sorun ile karşılaşmamak için almış olduğunuz kombi markasının yetkili servisini beklemeniz önerilmektedir. 0507 128 04 44 servis numaramız ile iletişime geçerek kombi elektrik bağlantısı ile ilgili profesyonel olarak destek talep edebilirsiniz.

Kombi Sigorta Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Kombinin sigorta ile bağlantısını yapabilmek için kullanılması gereken malzemelerin eksiksiz bir şekilde bulunması gerekmektedir.

  • -Sigorta kutusu
  • -Sigorta kutusunu duvar monte edebilmek için gerekli vida ve dübeller
  • -2,5 mm kalınlığında elektrik tesisatı kablosu
  • -2 numaralı klemens
  • -2 amper değerindeki sigorta
  • -Sigortanın kutusu için lastik rekor

Kombinin sigorta bağlantısının yapılabilmesi için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

-Kombi sigorta bağlantısını yapmadan önce alanında elektriğinin ana şartelden kesilmesi gerekmektedir. Şarteli kapattıktan sonra herhangi bir elektrik akımının olup olmadığının kontrol kalemi kullanılarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

-Prizin içinin hazırlanması için elektrik bağlantılarını sökmeden enerji verilmesi ve bu enerjiden faz olan ucun bulunması sağlanmalıdır. Daha sonra elektriği tekrar kesebilirsiniz.

-Prizin elektrik tesisatı ile olan tüm bağlantılarını sökülür.

-Almış olduğunuz 2 amperlik sigorta kutusunun montajı için iç kısmı hazırlanmalıdır.

-Elektrik tesisatı ile bağlantısını kopararak priz sigorta kutusuna verilir.

-Bağlantı kablolarının da faz ve nötr uçları ile toprak uç yerleri de birbiri ile bağlanarak gerilim ölçümü yapılmaktadır.

-Gerilimin yaklaşık olarak 220 volt civarında olması gerekmektedir. Daha sonra monte edilen sigortanın devreyi kesip kesmediği de kontrol edilerek sigorta kapağı kapatılmalıdır.

-Sigorta kapağının açılmaması için kapağın tam oturduğuna ve vida ile tutturulduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bursagaz Doğalgaz Tesisatı Proje 2020 | Techno Mühendislik (technomuhendislik.com)

Kombi elektrik bağlantısı ile ilgili merak ettikleriniz ve sigorta kurulumu yaptırmak için 0224 233 83 89 numaramız üzerinden teknik servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon: +90 224 233 83 89
Gsm     : +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: