Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Soğutma Tesisatı Bursa

25.12.2020
51
Soğutma Tesisatı Bursa

Soğutma tesisatı, soğutucu akışkan madde, genleşme valfi, kompresör, kondenser ve evaparantör gibi soğutma aparatlarının hep birlikte bir araya gelerek soğutma işlemini gerçekleştiği tesisata verilen isimdir. Ortamda yer alan ısıyı alıp başka bir ortama aktaran bu sistemin genel özellikleri şunları kapsar:

 • Kritik basıncı ve sıcaklığı yüksek olmalıdır.
 • Buharlaşma sıcaklığı düşükken buharlaşma gizli ısısı yüksek seyretmelidir.
 • Ekonomik bir şart vermelidir.
 • Kimyasal bakımdan ayrışıma uğramamalı; patlayıcı, yanıcı ve zehirleyici olmamalıdır.
 • Kaçak gibi durumları saptayacak özellikte olmalıdır.
 • Ozon tabakasına hasar vermemeli ve çevreyi kirleten özelliklerde olmamalıdır.

Soğutma Tesisatı Bursa ilinde Techno Mühendislik tarafından verilen hizmetlerden biridir.

Soğutma Tesisatı Hizmeti Nasıl Alınır?

Soğutma Tesisatı Bursa hizmeti almak istiyorsanız en doğru yerde olduğunuzu bilmelisiniz. Hizmetimize başlamadan hemen önce soğutucular hakkında birkaç noktaya değinmekte fayda var. Multi sistem klimalar, belli bir çalışma prensibine göre çalışarak performans gösterirler.

Tek diş ünite üzerine birkaç değişik iç ünite konmasından meydana gelmiştir. Bu soğutma klima türü birbirinden bağımsız performanslarda kullanılsa bile aynı anda birden fazla farklı alanda soğutma yaparken ısıtma da yapabilen bir klima türü değildir. Yine de yüksek enerji tasarrufuna sahip bir sistemdir ve gürültüsüzdür.

Soğutma Sistem Çeşitleri Nelerdir?

VFR sistemler, multi sisteme nazaran daha fazla geliştirilmiş iç parçalara sahip olan soğutma sistemleridir. Binanın dışına yerleştirilen yüksek kapasitedeki dış üniteler ile birlikte onlara bağlı olan iç üniteler istenen ortamda konforu sağlar. 

VFR klimalar bina içlerinde istenen ortamda kullanılabilirler. Tasarruflu bir kullanım olanağı sağlayan bu klimalara herhangi bir teknik hizmet yapılması durumunda yalnızca ilgili kısımda çalışılabilir. Bu şekilde diğer kısımlarda yaşanacak aksaklıkların da önüne geçilmiş olunur. Öte yandan aynı anda soğutma ve ısıtma gibi farklı çalışma modları ile de çalıştırılabilir. 

Genel olarak bakıldığında her iki soğutma mekanizması da uzun ömürlü yatırım kategorisine girer. Enerji tüketim sonrasında oluşacak maliyetleri düşürür ve gerçek bir konforu beraberinde sunar. Fakat kapasitesi gereği olarak multi sistemler birden fazla farklı alanda kullanılıyorken VRF sistemler çok daha geniş alanların kullanımı için üretilmiş soğutuculardır.

Soğutma Tesisatı Fiyatları Bursa

Bir soğutma cihazı olarak bilinen vantilatör yalnızca havayı sirküle eder. Buna karşılık klimalar ise istenen dereceye varana kadar ortamda soğuma sağlayabilir. Sanılanın aksine klimaların kullanılması insanları rahatsız etmemektedir. Bilinçli ve doğru bir klima kullanımı sonucunda kişilerin yaşam konforunu üst seviyeye çıkaracak klimalar aynı zamanda etkin bir serinlik de verir. 

Uygun periyodik bakım ve filtre temizliği gibi detaylara dikkat edilmesi halinde klimaların sağlığa zarar verildiği doğru değildir. Düzenli bakımının aksatıldığı klimalar içerisinde biriken virüs ve bakteriler hastalığın yayılmasına doğrudan etki ederler. Kabel salon tipindeki soğutucular, düzenli bir şekilde klima temizlik kimyasal maddeleri ile temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Bu şekilde klimanın ömrü uzadığı gibi çevreye yaydığı hava da temiz ve hastalık yaymayan bir hava olur.

Soğutma Tesisatı Nedir?

R410a gazı tercih edilerek tasarlanan ve çevresine hasar vermeyen soğutma tesisatlarının seçilmesi önemli ve gerekli bir konudur. Evsel ve ticari soğutucularda, araba klimalarında kullanılan söz konusu gaz, faydalı iklimlendirmeler oluşturulmasına katkıda bulunur. Soğutma tesisatları seçilirken öncelik çevreci özellik içeren yapılar olmalıdır. Ardından alanlarınıza uyan kapasiteye sahip ürünler tercih etmeniz doğru olacaktır. 

Soğutma sistemleri içerisine klima da dâhil edildiği için bu cihazlar da soğutma amacıyla satın alınabilir. Yaz aylarının getirdiği kavurucu sıcaklara karşın en fazla tercih edilen ürünlerden biri de klimalardır. Klimalar ev ve iş yerlerindeki soğutma ihtiyacını karşılasa da soğutma sistemi olarak satın almak istediğiniz sistem örneğin bir üretim tesisine yerleştirilecekse direkt olarak soğutma tesisatlarına bakmalısınız.

Soğutma Sistemi Kurulurken Nelere Dikkat Edilmelidir

Isıtma sistemlerinde olduğu gibi soğutma sistemlerinde de kurulum öncesinde teknik analizler yapılmalıdır. Özel projelerin hazırlanmasından hemen önce yapılan montajlar oturduğunuz binaya hasar verebilir. 

Soğutma sistemleri kurulurken ısıtma sistemleri gibi teknik analizleri yapıldıktan sonra kurulmalıdır. Projelendirme yapılmadan önce yapılacak montaj uygulamaları binalarınıza zarar verebilir. Soğutma ve ısıtma sistemlerinde kurulacak alanın;

 • Boyutuna,
 • Arzu edilen soğukluk ve ısı hacmine,
 • O mekânda bulunacak kişi sayısına,
 • Mimari yapıya,
 • Kullanılan yakıt türüne,
 • Mekânın sahip olduğu kat sayısına göre projeler değişmektedir.

Ayrıca Isıtma Tesisatı Bursa hizmetimiz hakkında da ilgili sayfadan bilgi alabilirsiniz.

EN İYİ SOĞUTMA TESİSATI BURSA için iletişime geçiniz.

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon:  +90 224 233 83 89
Gsm     :  +90 507 128 04

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: