Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Isı Pompası İle Tasarruf Ne Kadar Edebilirim?

11.11.2021
6
Isı Pompası İle Tasarruf Ne Kadar Edebilirim?

Isı Pompası İle Tasarruf Ne Kadar Edebilirim? Elektrik sistemi ile çalışan ısı pompası, ısı enerjisinin bulunduğu ortamdan başka bir ortama transfer edilmesini sağlamaktadır. Isı pompası için gerekli sistem kurulduktan sonra ciddi miktarlarda daha düşük maliyetler ile büyük bir tasarruf sağlanabilmektedir. Bu konuda profesyonel destek almak için firmamız ile bağlantı numaramız; 0 224 233 83 89

ısı pompası nedir

Son dönemlerde oldukça sık kullanılan terimlerden biri olan ısı pompası pek çok kişi için yeni duyulan bir kavram olsa da aslında çalışma prensibi olarak tüm cihazlarda mevcut bir sistemdir.

Klimalar, derin dondurucular, buzdolapları gibi tüm cihazların genel olarak çalışma mantığı ısı pompası ile büyük benzerlik göstermektedir.

Isı Pompası Nedir?

Geleneksel olarak ısı pompaları 3 ana grupta incelenebilmektedir. Bunlar ise;

  • -Havadan suya
  • -Topraktan suya
  • -Sudan suya ısı pompasıdır.

Bu gruplandırma ısının elde edildiği alana göre farklılık gösterebilmektedir. Üç gruptaki ısı pompası da oldukça yaygın kullanılabilmektedir. Genellikle sıcak su üretimi için tercih edilen ısı pompaları ise gerektiğinde ortamı soğutmak için de kullanılmaktadır.

Isı pompalarının bu denli çok tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri de gereksinimlere göre kullanılabilmesi ve oldukça işlevsel olmasıdır. Çok fonksiyonlu kullanım özelliğine sahip olan ısı pompalarının çok düşük maliyetli olması ve büyük enerji tasarrufu sağlaması da yine en önemli özelliklerinden biridir.

Isı Pompası İle Tasarruf ve Çalışma Prensibi Nedir?

Isı pompasının çalışabilmesi için belirli bir kaynaktan enerji alması gerekmektedir. Bu enerjinin toprak, hava ve su olması tercih edilir. Isı pompası bu kaynaklardan herhangi birinden enerjisini alırken kaynağı ısıtırken

soğutabilmektedir. Aynı şey serinletme için kullanıldığında da kaynağın ısınması sağlanmaktadır. Bu gazın faz değiştirme işlemi yapılması sırasında enerji harcanmaktadır.

Isı pompası ısı enerjisini taşıdığı için sürekli olarak pompalama işlemi yapmaktadır.

Isı pompaları toprağın altına sondaj yöntemi ile kurularak suyun ısınmasını ve bu ısının transfer edilmesini sağlayarak çalışmaktadır. Sistem çalışırken kalan suyun da tekrar toprak altına gitmesi ile de bir geri dönüşüm sağlamaktadır. Bu sayede su kesinlikle kirlenmedi gibi tekrar doğaya kazandırılmaktadır.

Isı Pompası İle Tasarruf etmek için İletişim: 0 224 233 83 89

Isı Pompası Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Isı Pompası İle Tasarruf sayesinde; elektrik tüketim maliyetlerinizi neredeyse 40’lara varan oranlarda düşürebilirsiniz.

Isı Pompası İle Tasarruf sırasında enerji oluştururken herhangi bir atık da oluşturmadığı için çevreye karşı da oldukça duyarlıdır.

– Herhangi bir baca gereksinimine ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir.

Isı Pompası İle Tasarruf çalışırken herhangi bir gaz da üretmediği için en temiz ısıtma kaynağı olarak bilinmektedir.

-Sadece tek bir cihaz üzerinden hem soğutma hem de ısıtma ihtiyaçlarına yanıt verebilmektedir. Aynı zamanda sıcak su ihtiyacını da karşılamaktadır.

-Diğer enerji sistemleri ile kıyaslandığında ise daha düşük maliyetli olduğu bilinmektedir.

-Aylık olarak işletme maliyeti de oldukça düşük olmasına karşın enerji verimliliği açısından oldukça yüksektir.

-Herhangi bir şekilde gaz veya sıvı kaçağı olmayacağı için en güvenilir sistemlerden biridir. Kaçak oluşturma riski bulunmadığı için patlama veya yangın gibi sorunlar ile de karşı karşıya kalmazsınız.

-Deprem gibi doğal afetlerde de yine tehlike oluşturacak herhangi bir durum meydana getirmez.

-Oldukça kolay bir kuruluma sahiptir. Baca sistemi ya da havalandırma için ekstra bir sisteme ihtiyacı olmadığı için kolaylıkla istenildiği yere kurulabilmektedir.

-Yıllık olarak bakımının yapılması yeterli olacaktır. Yıllık bakımı da yine düşük maliyetlidir.

Isı Pompası İle Tasarruf Ne Kadar Edebilirim?

Isı pompası sistemleri ile %40 oranlarında faturalarınızda büyük bir tasarruf yapabilirsiniz. Tüketici için büyük bir kolaylık sunan ısı pompaları hem ısıtma hem de soğutma sistemleri için tercih edilebilmektedir.

Özellikle hava kaynaklı olarak oluşturulan ısı pompaları hem klima hem de doğal gaz sistemleri ile kıyaslandığında ısıtma için kullanılarak %30 oranında tasarruf sunmaktadır. Bunun yanı sıra yine hava kaynaklı olarak oluşturulan ısı pompası klimalar ile karşılaştırıldığında da elektrik enerjisinde hemen hemen %50 oranlarında tasarruf yapabilmektedir.

Faturaları yarı yarıya düşürmede oldukça etkili olan ısı pompaları işlevsel olduğu için de dört mevsim kullanım imkanı da sunabiliyor. Kışın hem sıcak hem de ısıtma sistemi için kullanılan ısı pompaları yaz mevsiminde klima yerine ve sıcak su için de tercih edilebilmektedir.

Sizler de firmamız ile iletişime geçerek yaşam alanlarınızda kullanabileceğiniz ısı pompaları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Isı Pompası Nedir (technomuhendislik.com)

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon:  +90 224 233 83 89
Gsm     :  +90 507 128 0444

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: