Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

İdeal Oda Sıcaklığı Ne Olmalıdır?

04.12.2021
17
İdeal Oda Sıcaklığı Ne Olmalıdır?

İdeal Oda Sıcaklığı Ne Olmalıdır sorusu, soğuk havaların yaklaşmasıyla birlikte oldukça merak edilmektedir. Evinde hasta, yaşlı veya çocuk olanlarında oda sıcaklığına oldukça dikkat etmesi önerilmektedir. İdeal oda ısısı alerji veya solunum sıkıntısı yaşayan kişiler için de önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre ideal oda sıcaklığı ne olmalıdır sorusunun yanıtları ise dönemlere göre değişiklik göstermektedir. İdeal oda ısısını etkileyen önemli durumlar vardır. Yaşam alanlarınızı ideal oda ısısına göre ayarlayarak aynı zamanda tasarruf da edebilirsiniz. İdeal oda ısısının birçok avantajı da bulunmaktadır.

İdeal Oda Sıcaklığı Değeri

İdeal oda sıcaklığı uzmanlara göre 21 derece olmalıdır. Fakat ideal oda ısısının değeri yaşam alanlarına göre farklılık gösterir. Dünya Sağlık Örgütü, oturma odası için ideal hava sıcaklığının 21 derece olması gerektiğini söylerken, yatak odası için de ideal oda derecesinin 18 derece olması gerektiğini söylemektedir.

Araştırmalara göre sağlıklı bir uyku için onun sıcaklığı oldukça önemlidir. Bu sebeple sağlıklı bir uyku için yatak odalarının ideal sıcaklığı en az 18 derece olmalıdır. Bunun yanı sıra yatak odası sıcaklığını 16 ile 19 derece arasında da ayarlayabilirsiniz. Aşırı sıcak odalarda uyumak sağlığınızı önemli oranda etkileyebilir ve zarar verebilir. Bu sebeple yatak odanızın veya oturma odanızı mutlaka ideal oda ısı değerine göre ayarlamanız önerilmektedir.

İdeal Oda Sıcaklığının Avantajları

Yaşadığınız alanlarda kendinizi konforlu hissedebilmeniz için ortamın oda sıcaklığı oldukça önemlidir. Kış aylarında evin içerisinde tişörtle gezmek her ne kadar konforlu ve rahat görünse de oda sıcaklığının yüksek olması hem maddi açıdan hem de sağlık açısından sizi etkileyebilir. Bu sebeple ideal oda sıcaklığının birçok avantajı bulunmaktadır.

Odalarınızı ideal oda ısısına göre ayarlayarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Uzmanlar ideal oda derecesinin en az 21 derece olması gerektiğini söylemektedir. Fakat ideal oda ısı ölçüleri, yaşam alanlarına göre farklılık gösterir. Yatak odaları için bu değer 16 ile 19 derece arasındadır.

İdeal oda derecesini ayarlayarak yakıt masraflarınızı düşürebilirsiniz. Bunun yanı sıra aşırı sıcak ortamlarda bulunmak veya uyumak sağlığınızı önemli derecede etkilediği için sağlıklı bir yaşam sürebilmek için de ideal oda ısısını ayarlamanız gerekir.

Yaşam Alanlarına Göre İdeal Oda Sıcaklığı

Evinizdeki yaşam alanlarına göre odanın ideal sıcaklık değerleri farklılık gösterir. Uzmanlara göre oturma odası sıcaklığı 21 derece olmalıyken, yatak odasının ideal oda sıcaklığı ise 16 ile 19 derece arasında olmalıdır. Kış aylarında evin içerisinde tişörtle gezmek her ne kadar rahat ve konforlu görünse de bütçenizi önemli oranda etkileyebilir. Bu sebeple odalarınızı ideal oda sıcaklığına göre ayarlayarak hem konforunuzu sağlayabilir hem de bütçenize destek olabilirsiniz.

Yaşam alanlarına göre ideal oda ısısını ayarlamanız oldukça önemlidir. Uzmanlar, ideal oda derecesinin üzerinde odalarda uyuyan kişilerin sağlıklarının etkilenebileceğini ifade etmektedir. Sağlıklı bir uyku için yatak odasının ideal oda derecesi 16 ile 19 derece arasında olmalıdır. Yatak odalarının sıcaklığı ideal oda derecesi üzerinde olduğunda kişinin metabolizma hızı düşer ve sağlık sorunlarına sebep olabilir.

İdeal Oda Isısının Önemi

Oda sıcaklığı birçok farklı açıdan oldukça önemlidir. Yakıt masraflarınızın yanı sıra sağlıklı bir yaşam için de ideal oda ısısına dikkat edilmelidir. İdeal oda sıcaklığının üzerinde olan alanlarda yaşayan kişilerin konsantre eksikliği yaşadığı da bilinmektedir. Aşırı sıcaklık işinize veya derslerinize odaklanmanızı güçleştirir. Bu sebeple yaşam alanlarınızın sıcaklığının 21 derece olarak ayarlandığına dikkat etmeniz gerekir.

Evinizin ne çok sıcak olması ne de çok soğuk olması hem sizi hem de yaşam alanlarınızı önemli oranda etkiler. Evinizin çok soğuk olması evinizde küflenme sorununu ortaya çıkarır. Aynı şekilde sıcak olması da bütçenize ve sağlık sorunlarınıza etki eder. Bu sebeple ideal oda sıcaklığı ölçüsüne dikkat etmeniz önerilmektedir. Uzmanlar, farklı yaşam alanlarına göre ideal oda sıcaklığının ayarlanmasını tavsiye etmektedir.

Isıtma Sistemleri | Techno Mühendislik (technomuhendislik.com)

ideal oda ısısı kaç derece, ideal oda derecesi klima, ideal oda sıcaklığı nedir, ideal oda sıcaklığı kışın, ideal oda ısısı kaç olmalı, oda sıcaklığı ve nem, ideal oda ayarı kombi, yaz aylarında ideal oda ısısı kaç derecedir, kış aylarında ideal oda ısısı kaç derecedir, en ideal oda derecesi, en ideal oda ısısı kaç olmalı, ideal oda sıcaklığı kaç derece olmalıdır

İletişim

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon: +90 224 233 83 89
Gsm     : +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: