Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Doğalgaz Sızdırmazlık Raporu Bursa

29.12.2020
37
Doğalgaz Sızdırmazlık Raporu Bursa

Hanelerimiz de ya da doğalgaz kullanılmakta olan her türlü mekanda, herhangi bir gaz kaçağı sorunu algılandığında acil telefon numaraları aranır, ihbar yapılır ve gaz kaçağı tamiri için harekete geçilir. Gaz kaçağı tamiri sırasında, kontroller yapıldıktan sonra bir gaz kaçağı olup olmadığını gösteren rapora ya da raporlara sızdırmazlık raporu adı verilmektedir.

Oluşabilecek doğal gaz kaçaklarının, gerekli acil müdahaleleri yapılmadığı takdirde, ortaya çıkarabilecek sonuçlar büyük maddi ve manevi zararlara yol açabilmektedir.

Doğalgaz Sızdırmazlık Raporu Bursa Firmamızın verdiği hizmetlerden biridir.

Gaz Kaçağı Tespitinde Ne Yapılmalı dır?

Gaz kaçaklarının meydana gelmemesi için gaz tesisatlarının en başından itibaren, yetkili kurumlara, yetki belgeli firmalara ve profesyonel yetiştirilmiş elemanların işlem yaptığı şirketlere, projesi onaylanmış kurumlara yaptırılmalıdır.

Gaz kaçakları tamiri sırasında gerekli kontroller yapıldıktan sonra bir gaz kaçağı olup olmadığı tespit edilir ve bunun sonucunda yapılması gereken işlemler yapılır. Doğalgaz tesisatlarınızı, yetkisiz firmalara ellettirmemeli ya da su tesisatçısı veya buna benzer yetkisiz doğalgaz tesisatçılarına yaptırmamalısınız.

Bu tip gaz kaçağı tamirleri, sızdırmazlık test veya sızdırmazlık raporları için yetkili firmalar tarafından, yetkilendirilmiş belge sahibi, konusunda profesyonel firmalar ile çalışılmalıdır.

Gaz Kaçağı Tespiti Neden Gerekli dir?

Tüm Türkiye’de, gaz kullanımının artmış olduğu son yıllarda tesisatlarınızın kurulum aşamasından sonuna kadar ve kullanım esnasında her türlü oluşabilecek gaz ve gaz tesisatı arızalarınız için bölgenizdeki en ideal ve doğru firmaya ulaşmalısınız. Türkiye genelinde, doğalgaz sızdırmazlık raporu Bursa veya Trabzon, Rize, İstanbul gibi bütün şehirlerimizde yetkilendirilmiş firmalar mevcuttur. 

Sızdırmazlık raporunun gaz kaçağı olup olmadığını doğrulamak için çok gerekli bir rapor olduğunu ve gaz kaçağı tamirleri için önemli olduğunu unutmamalıyız. Bu süreç kafanızda karışık gibi görünmesine rağmen yetkili firmaların tecrübeli ekipleri ve güvenilir kaynaklarıyla gaz kaçaklarının tamiri hızlı, sade ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Gerçekleştiğinde gaz kaçaklarından zarar görmemek adına bu kaçakların tamiri için en hızlı ve acil olarak yetkili doğalgaz firmalarına başvurular yapılmalıdır.

Gaz Kaçağı Raporu Nasıl Alınır?

Doğalgaz sızdırmazlık raporu alabilmek için;

  • Doğalgaz kullanım sözleşmesi imzalandıktan sonra bir nüshası anlaşmış olduğunuz yetkili dönüşüm firmasına verilir.
  • Yetkili firma tarafından, abone adına gaz açma ve tesisat kontrolü için randevu alınır.
  • Doğalgaz kullanıcısının vermiş olduğu adreste randevu günü ve saatinde gaz firma yetkilisi bulunur.
  • Bu, gün ve saatte, tesisatın bulunduğu yere gelerek onaya sunulan proje ile uygunluğu kontrol edecek ve sızdırmazlık raporu testlerini yapacaktır.

Firma tarafından, binaya yeni döşenen bina bağlantı hatları mukavemet testleri yapılır ve sızdırmazlık testlerine tabi tutulur. Mukavemet testleri, tüm cihazlar bağlı ve tüm vanaları açık konumda iken tesisatın sızdırmazlık testi ile yapılır.

Bununla birlikte, şebeke bağlantı yerleri sızdırmazlık deneyine tabi tutulur ve bağlantılarının kaçırmadığı görülür. Ayrıca iç tesisatlar da test edilir. Bu test, konum içerisindeki yetkili kişiler tarafından yapılır. Test yapımı esnasında, çıkışından cihazlara kadar ne kadar doğalgaz ile çalışan cihaz varsa regülatörler, ayar ve kontrol elemanları ve tüm boru tesisatına uygulanır. Tüm sızdırmazlık testleri, doğalgazın kendisi ile yapılır. 

Aslında bu test tesisatta gaz verilmesinin de bir parçasıdır. Testler tamamlandıktan sonra borular içerisindeki havalar boşaltılır. Bu anlattıklarımız dışında doğalgaz sızdırmazlık raporu hazırlamak için yetkili firma birçok değişik uygulama yaparak, ilerde oluşabilecek tüm negatif durumları ortadan kaldırmak için her türlü kaçak ya da sızma olasılığı olan yerlerde, en uygun test ve test aşamalarını uygulayarak bu doğalgaz sızdırmazlık raporunu hazırlar.

Doğalgaz Sızdırmazlık Raporu Aşamaları

Doğalgaz sızdırmazlık raporu isteme aşamasına gelmeden evvel, sıfırdan yapılmış tesisatlar ya da daire içerisindeki kullanım alanlarında gaz tesisat araçlarının değiştirilmesi ya da değiştirilmek istenmesi durumunda da bu tip raporların talep edildiği görülmektedir. Dairenizdeki, kombi tesisatının ya da kombinin değiştirilmesi safhalarında yetkili firma doğal gaz dağıtım firmasına başvurarak örnek kombinin değiştirileceğini ifade eder. 

Bu bildirinin üzerine gerekli randevular alınarak kombi değiştirilme aşamasında sızdırmazlık testleri yapılır. Bağlantılar sağlandıktan sonra gazın açılması ile birlikte tüm testleri yapılarak kullanıma açılır. Bu tip gaz kaçakları ile karşılaşmamak için erken teşhis yapılabilmesi açısından gaz kullanım alanlarında gaz dedektörü ile alarm cihazları ve sesli ve ışıklı uyarı sistemleri kullanılır.

Doğalgaz Sızdırmazlık Raporu Şartları

Gaz dağıtım şirketleri abonelikleri aktif hale getirmeden evvel tüm tesisatın güvenliği, projelendirilmesi ve sızdırmazlık testlerini yapılmış olmasını şart koşar. Yetkili firmalar tarafından yapılan bu işlemler tesisatın aktif hale getirilmesi sırasında gaz dağıtım şirketlerinin personelleri ile birlikte kontrol edilir ve onaylanır. Doğalgaz sızdırmazlık raporu Bursa ilinde ya da tüm diğer illerimizde, yetkili doğalgaz tesisat firmaları tarafından yapılabilmekte ve tüketicilerin ulaşımı kolaylıkla sağlanabilmektedir. 

Doğalgaz tesisat firmaları bu işlemleri yapabilmek için gaz dağıtım firmalarından yetki belgesi almak ile bu işler için görevlendirilir. Yetki belgesi alabilmek için tüm eğitimlerden geçmekte olup, kullanacakları malzemeden, son aşamaya kadar tüm eleman ve personellerin yetki belgesi kuralları içerisinde yetiştirilip hazır hale getirilmesi genelgeler ile sağlanmıştır. Herhangi bir projeniz için yetki belgesi olmayan firmalara yaptıracağınız hiçbir işlem onaydan geçmez ve tesisatlarınızı aktif hale getiremezsiniz. 

Bu ve buna benzer maddi kayıplarla karşılaşmamak için, kesinlikle yetki belgesi sahibi firmalarla irtibata geçerek, yetki belgelerinin gerekli yerlerden referansları ve kontrolleri yapılarak, proje ve projelendirme aşaması akabinde profesyonel bir onaydan sonra işlemler başlatılır.

Gaz Kaçağı Raporu Sorumlulukları

Proje aşaması aşıldıktan sonra yetkili firma, yapılan tüm işlemlerden yetkisi dahilinde sorumludur. Oluşabilecek olumsuzluklar bu firmaların profesyonel ekiplerince giderilmekte ve herhangi bir aklımızda şüphe duyulacak hiçbir işlem bırakmamaktadırlar. Tüm Türkiye geneline yayılmış doğalgaz kullanım alt yapıları ülkemizin önde gelen kuruluşları öncülüğünde yetkili firmaların desteği ve devletin bu konuda koymuş olduğu kanun ve kararnameler ile çok sıkı denetlenmekte ve insan hayatı için gerekli olan tüm tedbirler alınmaktadır. 

Sonuç olarak doğalgaz, çok önemli bir enerji ve ısınma kaynağı olmakla beraber, yapılacak işlemlerin önemi en üst kademededir. Gerekli olduğunda almamız gereken doğalgaz sızdırmazlık raporu ya da buna benzer oluşturulacak tesisatlarınızın kuruluşu, tamamen yetkili firmalar tarafından yapılmalı ve bu konuda yetki belgeleri ile her an ulaşabileceğimiz doğalgaz tesisat kurulum ve kuruluşu yapan firmalara ulaşmalısınız.

Doğalgaz Kaçağı Raporu Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğalgaz tesisat firmalarına, kurulum aşamasından sonra da bu süreçte kullandığınız cihazlar ve tesisatlarınızın zaman zaman periyodik kontrolünü yapmakta oldukları için, bu periyodik kontrolleri yaptırmak için de kullanıcılar tarafından ulaşılmaktadır. 

Sızdırmazlık ya da sızdırmazlık raporu gibi değerli belgelerin dışında, belirli zamanlar diliminde bu tesisatların ve kombilerimizin ya da benzer doğalgazla çalışan tesisat ya da cihazların kontrolleri ve bakımı yaptırılmalıdır. Doğalgaz firmaları yetkili tesisat firmaları, gaz kullanımında ya da verimlilik alma durumları için her zaman yapacakları destek ile değerli konumdadırlar.

Oluşabilecek herhangi bir gaz kokusunda ya da buna benzer tedirginliklerimizde hiçbir şekilde gecikmeden yetkili noktalara acil ihbarda bulunmalı ve en yakın tesisatçı ya da dağıtım şirketinin yönlendirmesi ile yapılması gerekenlerde gecikme yaşanmamalıdır.

Ayrıca Bursa Doğalgaz Tesisatı hizmetimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

EN İYİ DOĞALGAZ SIZDIRMAZLIK RAPORU BURSA için iletişime geçiniz.

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon:  +90 224 233 83 89
Gsm     :  +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: