Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Merkezi Isıtma Sistemleri

21.12.2020
55
Merkezi Isıtma Sistemleri

Dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de sıkça tercih edilen bir ısınma biçimi olan merkezi ısıtma sistemi, yakın gelecekte kombiyi de geçecek gibi görünüyor. Şu anın şartlarında ağırlık olarak kişiler kombilere yönelse bile farklı avantajları ile merkezi ısıtma sistemleri üzerine olan talep artıyor. Hal böyle olunca pek çok kişi Merkezi Isıtma Sistemleri hizmetinin en iyi nereden sağlanacağını merak ediyor.

Havalandırma Sistemleri Nedir? Hakkında ayrıntılı bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Merkezi Isıtma Sistemleri Nedir Nasıl Çalışır

Merkezi ısıtma sistemi, basit anlamda tanımlamak gerekirse bütün bir binanın dairelerinde eşit bir biçimde ısınmayı gerçekleştiren sistemdir. Merkezi ısıtma sisteminin aktif edilmesiyle birlikte yaşadığınız apartmanın bütün dairelerinde aynı sıcaklık ve ısıyı elde edebilirsiniz. Öte yandan binanızın yalıtımı yapıldıysa, bu durumda ayrıca daha iyi verim sağlayacaktır.

Merkezi ısıtma yönetmeliğinin içeriğinde işaret edilen bir tanımlamaya göre bir merkezden ısıtmanın sağlanması ve bu ısıtmanın bütün binalara eşit şekilde dağıtılması şeklinde açıklanır. Buradan çıkarılacak anlam şudur; oturduğunuz binanın çeşitli kısımlarının bir merkezden alınarak borular aracılığıyla sıcak suyun dağıtılması veya mevcut buharın tüm binaya eşit oranda ısınma sağlamasıdır.

Merkezi ısıtma sistemleri çalışma prensibi ise tek bir merkezde (kazanda) var olan enerjinin dairelerde bulunan peteklere sıcak su vermesi ve bunun sonucunda peteklerin ısınması, bunun sonucu olarak tüm evin ısınması olarak tanımlanabilir. Başka bir işlem yapmaya gerek kalmadan evin ısınma gereksinimi merkezi ısıtma ile birlikte karşılanmaktadır. Bu yöntemde kullanılan akışkan maddeyi yöneten boru tesisatı ve kazan ise tek gerekli olan araç olarak görülmektedir.

Merkezi Isıtma Sistemleri Çeşitleri

Isıtmayı gerçekleştiren sistemler, mekânların istenen sıcaklıkta sabit bir şekilde kalabilmesi için kullanılan sistemler olarak öne çıkmaktadır. Isıtma sistemleri, merkezi lokal veya merkezi ısıtma olarak iki ana başlıkta toplanabilmektedir.

Merkezi Isıtma Sistemleri çoğunlukla soğuk iklimlere sahip olan kamu binaları veya özel apartman binalarında kullanılan bir ısınma sistemidir. Bu sistemde ısınmayı sağlayan akışkan madde; su, hava veya buharın ısınmasının gerçekleşebilmesi için merkezi bir yağmur veya kazan içerir. Öte yandan söz konusu sistem ısıtılmış olan akışkan maddenin dağıtımı için boru tesisatını ve mevcut ısıyı mekân havasına iletecektir.

Bölgesel ısıtma sistemleri veya diğer bilinen adıyla lokal ısıtma sistemleri de ısınma mekanizmalarının arasında yer alır. Genel olarak bakıldığında merkezi ısıtma sistemiyle prensip bakımından aynı şekilde çalışır. Ancak buradaki fark binadaki dairelerin ortak bir sistemle değil de kişisel olarak ısıtılmasıdır. Merkezi ısıtmada olduğu gibi burada da genel olarak sıcak su ısıtma mekanizmaları kullanılabilir.

Bu durumda kişiler, kendi hanelerindeki petekleri ısıtabilmek için kat kaloriferi ya da kombi adı verilen cihazlardan yararlanırlar. Bu cihazlar kazanlardan büyük kapasitelere sahip olan cihazlardır ve kompakt özelliğe sahiptir.

Merkezi Isıtma Sistemlerinin Avantajları

Merkezi sistemli ısıtmalar, günümüz koşullarında ısınma açısından bakıldığında oldukça avantajlı görünen sistemlerdir. Tamamen yönetmeliğe dikkat edilerek yapılması gereken bir ısınma sistemi türü olduğunu da unutmamak gerekir. Çoğu zaman yönetmeliğe uygun olmadığından merkezi sistem kullanılan alanların tam manasıyla ısıtmadığı görülmüştür. Böyle bir durumda ise aynı fatura ödenmesine rağmen herkes eşit bir şekilde ısınmadan faydalanamaz.

Merkezi ısıtma sistemlerinin fatura paylaşımı hususunda olumlu olduğu düşünülmektedir. Gelen fatura veya kömür masraflarını bütün dairelerin ortak bir şekilde ödemesi gerekir. Ancak bu durumda gelen kömür veya fatura masrafının tüm dairenin sakinleri tarafından ödenecek rakamları konusunda ısınmadan faydalanma şekline göre değişmesi hususu ön plana çıkar. Yaşanılan bu husus bazı zamanlarda çeşitli olumsuzluklara sebebiyet verir. Dairelerini kullanmayan veya evde olmayan ev sahipleri de fatura ödemek zorunda kalabilir. Bu bağlamda bakıldığında merkezi ısıtma sistemi, çok fazla evde durmayanlar için olumsuz bir durum haline gelebilir.

Merkezi Isıtma Sistemi Dezavantajları

Merkezi sistem ısıtma problemleri yaşandığı zaman bütün daireler için ısı akışı kesilir. Bu durumda ise türlü problemler ortaya çıkabilir. Özellikle soğuk havaların yoğun olduğu zamanlarda bu durum çok negatif sorunlar yaratır.

Ancak yeni merkezi sistemin yapılandırmasında bütün hanelerin ısılarının kaybolmaması adına gerekli teknolojik olanaklar sağlanır. Eski sistem merkezi ısıtma mekanizmalarının bu bakımdan yenilenmesinde fayda vardır. En sağlıklı merkezi ısıtma sistemi hizmetinin sağlanabilmesi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Uzman ekibimiz tarafından gerçekleştiren merkezi sistem kurulumunun ardından aksaklık yaşadığınız her an iletişimde olabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: