Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

KOMBİLERDE ARIZA NEDENLERİ VE GİDERME YÖNTEMLERİ

26.11.2020
81
KOMBİLERDE ARIZA NEDENLERİ VE GİDERME YÖNTEMLERİ

Kombilerde arıza nedenleri ve giderme yöntemleri, havaların soğumasıyla birlikte daha fazla merak edilen konuların başında gelmektedir. Ortaya çıkmakta olan kombi arızaları genel olarak rastlanan belli başlı sorunlar olabilmektedir.

Havaların soğumasıyla kullanımı artacak olan kombi ve kombilerde karşılaşılacak arızalar ile bu arızaların giderilmesi için yapılması gerekenler haberimizde

Kombilerde arıza nedenleri ve giderme yolları nelerdir?

Artık Kombilerin sürekli olarak yanması gereken bir mevsime girmiş bulunmaktayız. Kesintisiz ve problemsiz olarak çalışabilen kombiler sayesinde ancak istenilen performansı alarak ısınma gerçekleşebilmektedir.

Kış mevsimine girmeden önce kombinin sorun çıkartmaması için en başta kombi bakımı yapılması gerekmektedir.
Kombi arızası nasıl giderilir? En çok merak edilen konuların başında gelmektedir çünkü kombilerde arızaların ortaya çıkması bireylerin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Kombilerde arıza çıkarmalarına neden olan bazı durumlara olmaktadır. Kombilerde arıza nedenleri hakkında sizler için çeşitli sebeplerden bahsederek bilgi vermeye çalışacağız.

Kombi arızaları genel olarak kombi bakımının gerekli zamanda yaptırılmamasından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bazen kombinin bulunduğu ortamda arıza yaşamasına neden olabilmektedir.

Dış etkenlerden kaynaklanan sorunlar da kombilerde arızaların meydana gelmesinde rol oynamaktadır. Çeşitli sorunlar kişilerin hayatını olumsuz etkilemektedir bunlardan en önemlisi ise kombi sıcak su vermiyor hatası olmaktadır.

Sıklıkla yaşanmakta olan kombi arızaları ve giderme yöntemleri şu şekilde sırlanmaktadır;

Kurulum Hataları

Kurulum Hataları, kombiyi doğrudan etkileyen önemli bir sorundur. Kuruluma ait arıza ortaya çıktığı anda kombi arıza kodları devreye girmektedir. Oluşan arızanın ne olduğu bu kodlar ile aslında ortaya çıkmaktadır. Bu konuda teknik ekipler kodların verdiği hatayı anlaması çok daha kolay olmaktadır.

Kurulum hatalarından ötürü genel olarak tesisat sisteminde kaçaklar, borularda yaşanan yanlış kaynak işlemleri, hatalı kullanım gibi çok çeşitli sorunlar kurulum hataları arasında çok sık rastlanan sorunlardır. Tesisata bağlı yaşanan sorunlar genellikle sonradan ortaya çıkamayan durumlardır, bu gibi durumlar yaşandığında genellikle arıza kombiye atılmaktadır.

Techno Mühendislik kombi arızalarında veya tesisat ile ilgili sorunlarda ortaya çıkmakta olan arızayı profesyonel bir şekilde kombi arıza işaretleri üzerinden kolayca tespit ederek arızanın ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Kullanıcı Hataları

Kullanıcı hataları, adından da anlaşılacağı gibi kombi sahiplerinin kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmamasından kaynaklanan sorunlardır.
Kombinin kullanıcı hatası verdiği durumlarda kombiyi resetlemek sorunun ortadan kalkmasına neden olmaktadır.
Bazen kullanıcıların yapmış olduğu büyük hatalar kombinin hasar görmesine neden olabilmektedir. bU gibi durumlarda kombi teknik servis hizmeti almak en doğru işlem olacaktır.

Tesisat su basıncı

Tesisat su basıncı, 1,5 bar düzeyinde olmak durumundadır. Tesisat üzerinden kombiye gelen suyun basıncı farklılık gösterdiği durumlarda kombi arızası ortaya çıkmaktadır. Tesisat üzerinden dışarıya sızan fazla su Tesisat su basıncı arızasının bir göstergesi olmaktadır.
Tesisata suyun ilk verildiği günlerde kombi içerisinde hava sirkülasyonuna bağlı olarak fazla su ortaya çıkabilmektedir. Fakat bu geçici bir durumdur. Kombiye suyu kontrollü ve azar azar basmak gerekmektedir. Aksi halde ortaya çıkan Tesisat su basıncı arızası kombinin ömrünü azaltabilecek bir durum olmaktadır.

Kombinin Yaz/Kış Modunun Doğru Kullanılmıyor Olması

Kullanıcıların mevsim şartlarına uygun olarak kombiyi kullanmıyor olması kullanıcı hatalarının meydana gelmesini tetiklemektedir.
Yaz mevsimi için uygun kademeye gelinmeli, kış aylarına gelindiğinde ise kış modu seçilerek kombinin çalıştırılması sağlanmaktadır.
Tüketiciler tarafından çok sık yapılan bir kullanım hatasıdır. Kombi yaz modunda iken tesisatınızı ısıtmaz.
Kombi ateşleme yapmıyor gibi sorunlar yine kombi sorunlarının en başında gelen arızalardır.

Kombi arızaları çeşitli şekilde aşağıdaki gibi de sıralanabilmektedir. Bu konuda profesyonel destek almak kombinizin sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmasına yardımcı olacaktır.

  • Gaz Vanasının Kapalı iken Kombinin Çalıştırılması
  • Çevresel Etmenlerden Kaynaklı Arızalar
  • Düşük voltajlarda da koruma sağlayacak regülatörler
  • Donma
  • Yoğuşma gideri uygun çapta olmalı
  • Hermetik Baca Sistemine Sahip Kombilerde Tozlanma
  • Tesisat Suyunun Kirlenmesi

Profesyonel Destek Almak İçin Bizimle İletişime Geçin:

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon:  +90 224 233 83 89
Gsm     :  +90 507 128 04 4

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Kombilerde Arıza Nedenleri ve Çözüm Yolları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: