Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

DOĞALGAZ SOBASI ARIZALARI

27.11.2020
619
DOĞALGAZ SOBASI ARIZALARI

Doğalgaz sobası küçük alanları genelde ısıtmak için kullanılan soba çeşididir. Hermetik soba ve bacalı soba olmak üzere iki çeşidi bulunaktadır. Yeni nesil olan doğalgaz sobaları pilli yakma sisteminden oluşur. Buji ateşleme sorunu bu tür doğalgaz sobalarında en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir.

Buji ateşleme yapmadığında pil takılarak sorun genelde çözülür ama buji ateşleme yaptığı halde soba hala yanmamaya devam ediyorsa böyle bir durumda yetkili servis çağırmak gerekebilir.

Eski nesil sobalar ise çakmakla çalışan sistemlerdir. Buji ateşleme yaptığı halde soba yanma sorunu yaşayabilir. Bunun temel nedeni bujinin pilota olan mesafe sorundan kaynaklı olabilir. Çakmağın gücü azalmış ya da çakmağın kablosunda sorun yaşanabilir.

Hermetik ya da bacalı olan doğalgaz sobalarında yaşanan sorunlar ise sobanın eskiden ısıttığı gibi randımanlı ısıtmamasından kaynaklı olabilir. Böyle durumlarda da yapılması gereken yetkili servis çağırmaktır. Yetkili servis brolün yanmasını kontrol eder. Brol kısık alevli yanıyorsa servis elemanı brolü kontrol eder ve brolün yanmasını sağlar.

Doğalgaz Sobası Pilot Alevi Sönüyor


Doğalgaz sobası pilot alevi sönme sorunu bu tür sobalarda en çok rastlanan sorunlardan birisidir. Bunun temel nedeni genelde bakımları düzenli yapılmayan doğalgaz sobalarından kaynaklıdır. Doğalgaz sobaların verimli çalışması için belli aralıklarla periyodik bakımlarının yapılması gerekir. Periyodik bakımları yapılmayan doğalgaz sobalarında yanma sorunu yaşanabilir. Bu sobaların içinde toz ve kir sobanın yanmasını etkileyebilir. Sobanın içerisinde kir ve tozun birikme nedeni sadece kış aylarında kullanılması diğer aylarda bekleme yapan sobanın içinde kir ve toz oluşumları olmaktadır. Bu sorundan kurtulmak için her yıl doğalgaz sobalarının periyodik bakımlarının yapılması gerekir.

Doğalgaz Sobası Yanarken Neden Söner?

Doğalgaz sobaları küçük alanları ısıtmak için yeterli olan sobalardır. Kış aylarında ısınma çeşitlerinden birisi olarak doğalgaz sobalarından yararlanırız. Doğalgaz sobalarında sık yaşanan sorunlardan birisi yanarken sobaların sönmesidir. Belirttiğimiz gibi doğalgaz sobaların sönme nedeni içerisinde zaman içinde biriken toz ve kir kalıntılarıdır. Bu toz ve kirler bakımı yapılmayan ya da ihmal edilen doğalgaz sobalarında yaşanır. Bu durumdan kurtulmak veya bu tür sorunla karşılaşmamak için yapılması gereken düzenli aralıklarla doğalgaz sobalarının bakımını yaptırmaktır. Periyodik bakımlarla doğalgaz sobası içerisinde toz birikimine müdahale edilir ve toz ve kirler doğalgaz sobasından temizlenir. Temizlenen soba yanmaya başlar ve doğalgaz sobanızı eskisi gibi yeniden düzenli bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Doğalgaz Sobası Termokupl Arızası

Doğalgaz sobası termokulp arıza sorunları da doğalgaz sobalarında yaşanan sorunlar arasındadır. Doğalgaz sobası termokulp doğalgaz sobasındaki cihazın ateşlenmesi için ve cihazın sıcaklık algılamasını sağlayan civa özelliğine sahip kısmıdır. Bu kısımda baız teknik sorunlar yaşanabilir. Bu kısımda arıza yaşanabilir. Böyle durumda yapılması gereken yetkili servis çağırmaktır. Yetkili servis sorunu çözemezse yedek parça değişimi gerekebilir. Yedek parça değişimi ile bu sorun çözülebilir.
Doğalgaz sobalarındaki yedek parça alımı için kaliteli ve güvenilir yerlerden yeden parça alımı yapmak gerekir. Sobanızla uyumlu olan yedek parça alımı ile mevcut problemin çözümü etkili bir şekilde sağlanabilir.

Doğalgaz Sobası Alev Almıyor?

Doğal gaz sobasının alev almaması sık yaşanan sorunlar içerisindedir. Doğalgaz sobanızın çakmağına bastığınızda çıt sesi geliyor ve sobanız alev almıyorsa sobanızın iç kısmında piezo taşlı ateşleme bölümünde sorun yaşanmış olabilir. Bu kısmın sökülüp tamir edilmesi gerekir. Yetkili kişi aracılığı ile bu kısmın sökülüp mevcut sorunun çözülmesi gerekmektedir.
Bunun dışında doğalgaz sobanızın çakmağı sağlamdır ama pilot üzerinde yer alan ateşleme bujisine yüksek akım elektriği sağlayan kablo yerinden çıkmış olabilir ya da izole kısmında yırtılma meydana gelmiş olabilir. Bu durumda da yapılması gereken kabloyu takmaktır. Kablo da sorun varsa kablo değişimi için yetkili servisten yardım alabilirsiniz.


Bu sorunlar dışında doğalgaz sobasında ateşleme sorunu yaşanmasının diğer bir nedeni de ateşleme bujisi üzerinde yer alan porselenden oluşan kılıfın kırık ya da çatlak oluşundan kaynaklı olabilir. Bu kısmın değişmesi gerekmektedir. Bujinin uç tarafında yer alan metal kısımda ve kıvılcımın vurduğu kısımda toz ve kir birikmiş olabilir. Bu gibi sorunlarda da yine yetkili bir servisten yardım almanız gerekebilir. Yetkili servis aracılığıyla bu sorunların çözümünü sağlayarak doğalgaz sobanızın yeniden sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Doğalgaz Soba Çakmağı Nasıl Değiştirilir?

Doğalgaz soba çakmağı değişimi de doğalgaz sobasının sorunsuz çalışması için yapılması gerekli bir işlem haline gelebilir. Doğalgaz sobasında ateşleme çakmağı pilottan bujilere kadar akım veren parçadır. Bazı durumlarda bu ateşleme kısmında sorunlar yaşanabilir. Sorun büyükse hiç ateşleme yapmıyorsa bu kısmın değişimi gerekebilir. Yedek parça alımı için yetkili yerlerden doğalgaz sobası çakmağı temin edilebilir. Yine yetkili uzman aracılığı ile yedek parçanın uygun şekilde takılması sağlanabilir. Yedek parça değişimi yapıldıktan sonra ve sobanızın çakmağı değiştirildikten sonra doğalgaz sobanızın ateşleme çakmağı çalışacak ve doğalgaz sobanızı eskisi gibi kullanmaya devam edebileceksiniz.

Doğalgaz Sobası Gaz Valfi Ayarı

Doğalgaz sobası valfi ayarı ile doğalgaz gaz alışverişi yapılmaktadır. Doğalgaz sobasında buluna bu kısım cihazdaki gaz akışını sağlayan kısımdır. Gaz akışının sağlanması için valfi ayarının düzgün şekilde yapılması gerekir. Kendiniz bu konuda bilgi sahibi değilseniz bu konuda bilen birinden ya da uzmandan destek alabilirsiniz. Valfi ayarı yapılmadan doğalgaz sobasının düzgün şekilde çalışması beklenemez. Bu bakımdan valfi ayarlarının yapılması gerekir. Uzman aracılığıyla doğalgaz sobanızın valfi ayarlarını yaptırarark sobanızın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Doğalgaz sobanızın valfi ayarlarında sorun yaşanıyorsa bundan kaynaklı gaz kısmında sorun yaşanabilir. Bu sorunun çözümü için de yetkili ssrvisten destek almanız gerekebilir.

Doğalgaz Sobası Termostas Ayarı

Doğalgaz sobası termostat ayarı ortamdaki ideal sıcaklığı ayarlamak için yapılan bir işlemdir. Doğalgaz sobanızın bu kısmından termostat ayarını yapabilir ve ideal sıcaklık ayarlayabilirsiniz. Ortamdaki evcut sıcaklığın ideal seviyede olması için doğalgaz sobasının termostat kısmından sıcaklık ayarlamalarının yapılması gerekir. Yetkili bir uzmana termostat ayarının nasıl yapıldığını sorabilir ve kendinizde ortamdaki ideal sıcaklığı ayarlamak için doğalgaz sobanızın termostat ayarını yapabilirsiniz.
Doğalgaz sobanızın termostat ayarında sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız sorunun çözümü için yetkili servisten yardım alabilirsiniz. Yetkili servis aracılığı ile doğalgaz sobanızda yaşanan termostat problemini çözebilirsiniz. Doğalgaz sobanızın termostatında arıza büyükse yedek parça değişimi gerekebilir. Yedek paça değişimi için yetkili yerlerden orijinal yedek parça değişimi yapabilirsiniz.

Doğalgaz Sobası Yedek Parça Fiyatları

Doğalgaz sobası yedek parça fiyatları parçanın durumuna göre değişebilir. Mevcut sorun büyükse ve sorun çözülemiyorsa yedek parça değişimi yapılması gerekebilir. Doğalgaz sobanızın belli kısımlarında yaşanan arızalar için öncelikle yetkili servisten yardım alınır Yetkili servis aracılığı ile mevcut sorunun çözümü sağlanmaya çalışılır. Yetkili uzman kişi doğalgaz sobanızda yaşanan sorunları gidermek için yardımcı olacaktır. Sorun çözülemediğinde parçanın ömrü bitmiştir ve değişmesi gerekebilir.
Yedek parça değişimi için bu alanda yardımcı olan yetkili yerlerden yedek parça değişimi konusunda destek alabilirsiniz. Bu yerlerde yedek parçaların fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Değişimi gereken parçayı satın alarak doğalgaz sobanızın eskisi gibi verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: