Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Kombiyi Tasarruflu Kullanmanın Yolları

Anasayfa » Kombiyi Tasarruflu Kullanmanın Yolları

İlk olarak tasarruflu kombi, doğru bir kombi seçimi ile olur. Ancak bunun yanında kombiyi tasarruflu kullanmanın yolları için bilmeniz gerekenler var.

Sizin için doğru bir kombi kullanımında dikkat etmeniz gerekenler veriliyor. Bu maddeleri yerine getirmeniz halinde, siz de maksimum ısıda minimum ödemeleri yapacaksınız. Tasarruflu kombi ısıtma sisteminden faydalanmanız için önerilere göre hareket etmeniz yeterli olacak. İşte kombiyi tasarruflu kullanmanın yolları hakkındaki detaylar…

Kombiyi Tasarruflu kullanmanın yolları

 1. Yalıtım

Yalıtım bir evde ısınma sisteminden maksimum oranda verim almanın en iyi yoludur. Amaç içerideki sıcak havayı dışarı çıkarmamak, soğuk havanın ise içeri girmemesini sağlamak. Bu ancak yalıtım ile olabilecek bir durumdur. Yalıtımın kombi seçiminden çok daha önemli olduğunu ve kombiyi tasarruflu kullanmanın yolları konusunda en etkili yöntemlerden biri olduğunu bilmelisiniz.

Yalıtım Çeşitleri;

 • Çatı yalıtımı %20: Çatı katında oturanlar için mutlaka İzocam çatı şiltesi kullanımı önerilir. Bu şekilde çatı yalıtımının da gerçekleşmesi sağlanıyor.
 • Dış duvar yalıtımı %15: Dış binada mantolama mantolama yapılarak ısı koruması sağlanır. Bir diğer önerilen ise eve bakım onarım yapacaksınız, tuğla arası İzocam xps foamboard uygulamasıdır. Çok iyi sonuç vermesi sağlanır. Bu durumda tuğla + strafor + tuğla şeklinde bir uygulama. Bu sebeple evi dar olan kişilerin uygulaması önerilmez. Ancak bunun dışında uygulamayı tuğla + en az 5 cm xps strafor ya da 5 cm manto eps + ağ  + sıva şeklinde bir uygulama da olabilir.
 • Pencere kapı yalıtımı %15: Yalıtım Çift cam ve ısıcam PVC önerilenler arasında. Yalıtımın bu şekilde maksimum oranda gerçekleşmesi sağlanabilir.
 • Sızdırmazlık önlemleri %10: Güvenlik önlemlerinin tam manası ile alınması ile sızdırma sorununun da ortadan kalkması önemlidir. Yalıtım açısından da maksimum oranda fayda alınması sağlanacaktır.
 • Kombinin Monte Edileceği Alanın İzolasyonu: Mutlaka kombinin monte edilecek olduğu alanın da soğuktan izole edilmesi gerekiyor. Balkona kombi monte edilmemesi önerilir. Kombinin verimi düşecektir. Mecbur kalınması durumunda balkonda duran kombi için çift cam PVC ile kombinin muhafaza edilmesi sağlanmaktadır. Kombiyi ve kombinin bağlantılı setinin tamamını kapatacak şekilde bir yalıtım olması kombiyi tasarruflu kullanmanın yollarında maksimum fayda sağlamak açısından önemlidr.

Verilen yalıtım seçenekleri ile büyük ölçüde evin ısını kontrol etmek sağlanır. Kombiyi tasarruflu kullanmanın yolları açısından Yalıtımın önemi büyük olup, faydası tamamen tasarruf etmektir. En iyi kombiyi de alsanız, evinizin yalıtım sistemi konusunda eksikler varsa ne yazık ki ısınma konusunda beklenen performans almanız mümkün olmayacaktır.

 • Kalorifer Tesisatı

Kombi kullanımının en avantajlı hale gelmesi, kaliteli kalorifer tesisatı nasıl olur sorusunun yanıtına göre hareket edilen bir tesisat ile olacak. Sebebi ise ısınma konusunda tesisatın etkisinin çok fazla olması. Mümkünse önerilen, kalorifer tesisatında oksijen bariyerli pex – b boru ile mobil sistem kullanılması kombiyi tasarruflu kullanmanın yollarından biridir.

Kalorifer Tesisat Boru Çeşitleri: Oksijen Bariyerli Pex – B Tesisat Farkı;

 • Sistem kollektör vasıtası ile ayrı ayrı su gönderir.
 • Dirsek olmadığından petekler daha hızlı ısınma ve soğuma özelliğindedir.
 • Tesisatta oksijen emilimi olmadığından peteklerin kullanım ömrü arttırılmış olur.

Verilen modelde seçiminizi yapmanız ile kullanımda avantaj elde edeceksiniz. Kombi tesisatında dikkat etmeniz gerekenler arasında bu boru cinsinin pex – b oksijen bariyersiz modelini tercih etmemeniz. Sebebi ise tesisata oksijen girdiğinden, uzun vadede kombinizin parçalarında bozulma söz konusu olacaktır. Örneğin eşanjör bozulması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlar da kombiyi tasarruflu kullanmanın yolları konusunda önemlidir.

Sıva Üstü Boru Tesisatı;

Evde çok fazla kırma dökme işleminin olmaması için önerilen ise sıva üstü borular ile tesisat yapacaktır. Peki, hangi boru türü daha kullanışlı? Seçiminizi nasıl yapmanız gerekiyor? işte tesisat boru seçiminde farklı öneriler ile elde edeceğiniz avantajlar…

 • Bakır Boru: Pahalıdır ancak en verimli olanıdır. İletken özelliği avantajdır. Korozyana uğrama durumu yoktur. Radyatörü ve kombiyi en şekilde korur. Avrupa’da en çok tercih edilen boru türüdür. Tercih edilmesi halinde avantajlı olacaktır.
 • PPRC Dizayn Oksi Plus: Bakır boru olmaz diyenle için ilk öneri, biraz daha ekonomik bir seçim olması için PPRC dizayn oksi Plus olacak. Oksijen geçirimi 82,7 mg’dir. Piyasada yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • PPRC Deliksiz Alüminyum Folyolu Boru: Kullanılabilecek olan bir diğer öneridir. Bakıldığında oksijen geçirimi için oranın 1,97’dir.

Oksijen geçiriminin kabul edilebilecek miktarı 2,38 mg olarak verilmiştir. Bunu göz önünde bulundurarak ilk olarak pprc boru tesisatlarında öncelikle dizayn oksi plus önerilmektedir. Daha sonrasında ise deliksiz alüminyum folyolu boru önerimi gerçekleşmektedir.

Kombi tesisatı boruları arasından seçmemeniz gerekenler ise düz kompozit borular olacak. Bu boru cinsi tesisata oksijen sokabilir. Tesisata giren oksijen ise zamanla kombinin parçalarının bozulmasın sebep olur. PPRC tesisat borusu içinde alüminyum folya olması gerekiyor. Bu boru türünü tercih etmeniz halinde avantaj edersiniz. Düz kompozit borunun iç çapında hiçbir şey yoktur ve beyazdır.

Kalorifer Tesisatı Boru Çapı:

Tesisatta son 3 radyatörde birleşime kadar 32 mm plastik boru kullanılabilir. Daha sonrasında çap düşürülür. 25 mm olur. Kombinin mümkünse dairenin ortasına monte edilmesi gerekir. Bu sayede 2 ana koldan dairenin beslenmesi sağlanacaktır.

 • Başlangıç boru çapı 32 mm
 • Sonrasında 25 mm
 • Ardından 20 mm

Boru çapı olacaktır. Kombi tesisatı boru çapı için dikkat etmeniz gereken kesinlikle tamamının 20 mm ile yaptırmayın. Kombinin verimliliği büyük ölçüde düşecektir. Bunun için mutlaka doğru çapların oluşturulması gerekir.

Kalorifer Tesisat Temizliği: Kalorifer Tesisatı Nasıl Temizlenir?

Maksimum oranda fayda sağlamak açısından mevcut olan tesisatta düzenli olarak temizleme yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Farklı temizleyiciler ile tesisatın temizliği yapılabilir. Bariyersiz olarak tesisatlar için toru, çamur, balçıklaşma çok daha fazla olacağından profesyonel temizlik yapılmasını talep etmek önemlidir. Bunun dışında farklı temizleme ürünleri ile tesisatın temizlenmesi sağlanabilir.

 • Nötr bazlı asidik temizleyiciler
 • Alkalik olmayan temizleyiciler
 • Sentinel
 • Fernox

Gibi temizleyiciler ile kalorifer tesisatı temizliği sağlanabilir. Bu alanda deneyimi olmayan kişiler için mutlaka uzman desteği almak önemlidir. Herhangi bir tehlikeye yol açmamak açısından mutlaka temizlemenin uzmanlar tarafından gerçekleşmesi gerekiyor. Kombiyi tasarruflu kullanmanın yollarını ararken olası riskleri hesaplamalısınız.

 • Radyatör Metrajı ve Radyatör Seçimi

Kombi radyatör çeşitleri arasından en doğru seçimin yapılması gerekiyor. Seçim için dikkat etmeniz gereken kaliteli olması. Önerilere göre hareket ederek maksimum oranda fayda alacağınız şekilde bir belirleme yapmanız.

 • 25 Mm Hatve Genişlik Plus Panel Radyatör: Seçiminizi bu radyatör üzerinden de yapabilirsiniz.
 • 33 Mm Hatve Piyasada Olan Panel Radyatör: Önerilen radyatörler arasındadır. Üretiminde demir fosfat kaplama ve yaş boya bulunması söz konusu olabilir.
 • Dd Plus Radyatör: Piyasada bulunur. 25 mm hatve genişliği olan + çinko fosfat kaplama ve katoforez boya teknolojisi ile oluşturulmuştur. Korozyona büyük ölçüde dayanıklıdır.

Önerilenler arasından marka ve fiyat göz önünde bulundurularak, kaliteli bir seçim yapabilirsiniz.

Radyatörlere Özel Vana Çeşitleri de olmalıdır. Bu sayede tesisata uygun şekilde bir seçim yapılacak olduğundan, vana kullanımının da tesisat için bir avantaj olması sağlanacaktır.

Danfross Ras-C Serisi Termostatik Vana: Vana önerileri arasında yer alıyor. Yatay köşe tip bir vanadır. UK tipi olarak da bilinir. Ya da direkt köşe tip olarak da temin edilebilir.

Radyatörler için alınması gereken önlemleri göz önünde bulundurarak ona göre seçim yapabilir. Hem radyatör özelliği hem de metrajı üzerinden doğru bir seçim ile tesisatın kusursuz olması sağlanabilir.

 • Tam Modülasyon

Modülasyon konusunda da bilmeniz gerekenler olacak. Kalorifer tesisatı döşeme işlemleri için modülasyon konusunda da önerilenler var. Oda sıcaklığına göre modülasyon kombinin o an ki ısı kapasitesini ayarlayacaktır. Termostat tamamen odanın sıcaklığına göre kombinin hangi ısıda çalışması gerektiği konusunda işlemi otomatik başlatacaktır. Aşağıda modülasyon çeşitleri verilmiştir.

 • Tesisat Suyuna Göre Modülasyon: Piyasadaki tüm kombilerde mevcuttur.
 • Kullanım Suyuna Göre Modülasyon: Tüm kombilerde bulunan bir diğer özelliktir.
 • Oda Sıcaklığına Göre Modülasyon: Cihazın ana kartında yazılım + piyasada uyumlu modülasyon oda termostatları ile bazı kombilerin yapması mümkündür.
 • İşçilik

Kombiyi tasarruflu kullanmanın yolları için, Son olarak tesisat için sunulan tüm detayların dışında, bu işlemlerin profesyonel uygulanması gerektiği var. Kaliteli bir tesisat için belirlenen malzemeler ve teknik bilgiler dışında, uygulama konusunda uzman desteği olmalıdır. Alanında deneyimli ve başarılı olan kişiler tarafından tesisatın yapılması maksimum oranda fayda sağlamanız içindir. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda sorun yaşamadan kullanımın da gerçekleşmesini sağlamış olacaksınız.

 • Alanında uzman olan ekip
 • Profesyonel yapılan işlemler
 • Düzenli kontroller
 • Güvenliğin sağlanması
 • Deneyimli kişilerden oluşan ekip
 • Kaliteden ödün verilmemesi

Ve çok daha fazlası, kaliteli kalorifer tesisatı için olması gerekenler arasındadır. İşçilik konusunda bu önlemlerin alınması ile sorunsuz bir şekilde tesisat döşenir.

– Klima Tavsiye

Size Nasıl Ulaşabilirim?

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon:  +90 224 233 83 89
Gsm     :  +90 507 128 04 4

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: