Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

KOMBİ TAVSİYE VE ÖNERİLER

Anasayfa » KOMBİ TAVSİYE VE ÖNERİLER

Hangi Kombiyi Kullanmalıyım? Kombi Tavsiyeleri

Kombi önerileri ile siz de ihtiyaç duyduğunuz kombi için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Hangi kombiyi almalıyım sorusunun yanıtını değerlendirebilirsiniz.

Çok sayıda kombi için kombi özellikleri verilmiştir. Kombinin markası, kombinin özellikleri kriterlerine göre siz de avantajlı kullanacağınız bir kombi alabilirsiniz. Özellikler, marka gibi kriterleri fiyat üzerinden inceleyerek almak istediğiniz kombiyi hemen seçebilirsiniz. Kombi tavsiyesi isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kombi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kombi seçimi performanslı ve avantajlı kombi kullanımı için önemlidir. Kombi alırken nelere dikkat edilir sorusunun yanıtı veriliyor.

Öncelikle Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında enerji ile ilgili ürünlerin çevreye duyarlı tasarımı olması yönetmeliği hermetik kombi ithalat ve üretimi yasağını içeriyor. Düzenleme 2018 21 Nisan’da yürürlüğe girmiştir. Düzenleme ile doğalgaz faturalarında tasarruf hedeflenmiştir ve başarılı olunmuştur. Hava kirliliğinin azalması kapsamında da bir girişim olarak gösterilebilir.

Kombi Özellikleri;

Kombi seçiminiz kombinin özellikleri açısından dikkate alınmalı. Kombi çeşitleri arasında olan genel özellikler açısından bir değerlendirme yapmak avantaj elde etmek için önemlidir. Size sunulan önerilere göre fiyat konusunda araştırma yaparak bütçeniz için en iyisini alabilirsiniz.

  • Yoğuşmalı Kombi: İlk tercih her zaman yoğuşmalı kombi olmalıdır. Modülasyon aralığı ise + 50 c ile 30 c olmalıdır. İşletmeler için ise minimum ısı güç tüketimi düşük kombi tercih edilmesi çok daha avantajlı olacaktır. Maksimum oranda kalite yoğuşmalı kombiler için geçerli olduğundan her zaman ilk sırada yer alması gerekiyor.
  • Eşanjörlü Kombi: Yarı yoğuşmalı kombi olarak düşünebilirsiniz. Bu kombi türü de önerilen ikinci tür kombiler arasında. Bu kombi türü de bütçeniz için uygun olabilir. Orta kalite olarak düşünerek ona uygun bir seçim yapabilirsiniz. Yoğuşmalı kombi kalitesinde olmasa da orta kalite olarak düşünerek tercih edebilirsiniz.
  • Konvansiyonel Kombi: Normal kombi çeşididir. En son seçenek olarak verilmiştir. Avrupa’da yasaklanan kombi türü olduğunu da söylemek gerekir. Kısaca alınması gereken en son kombidir. Ancak piyasada da uygun fiyatlı olduğundan tercih edilebiliyor. Fayda sağlanması güç olduğundan, tasarruf güç olduğundan bunları göz önünde bulundurarak seçimin yapılması çok daha doğru olacaktır.

Kaliteli kombi seçimi için dikkat etmeniz gereken; modülasyon aralığı geniş premix yoğuşmalı kombi olmasıdır.

Çevreye Duyarlı Kombi Tasarımı;

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde ise 23-06-2010 kapsamında, hermetik kombi ithalat ve üretimi yasağı içeren yasaların 2018 yılında gündeme girmesinin ardından bu sorun kısmen çözülmüştür. Tasarımın da çevreye duyarlı ve yasalara uygun şeklide belirlenmiş olan bir kombi olmasına özen göstermelisiniz. Kombi tasarımı gözden kaçmamalıdır.

Bütçenize Uygun Kombi;

Önerilen kombi Premix yoğuşmalı kombiler olacaktır. Ancak bütçenizin yeterli olmaması durumunda konvansiyonel yoğuşmasız kombi bulmak da zorlaşacak. Bu durumda bazı markaların 3 eşanjörlü condense kombilerini revize edilerek yeni şekilde piyasaya sürülenleri tercih etmeniz öneriliyor. Ancak bilmeniz gereken bu cihazların Premix gibi tam yoğuşma yapmayacak olduğudur. Üreticiler verimi arttırmak için klasik fan yerine modülasyonlu fan kullanmıştır. Klasik pompa yerine modülasyonlu pompa kullanmıştır. Ayrıca bazı modellerinde ise oda sıcaklığına göre modülasyon özelliği çalışacak kombilerin üretimi sağlanmıştır. Bütçenize uygun olanları bu şekilde bulabilirsiniz.

Modülasyonlu Fan;

Klasik olan sabit fan yerine modülasyonlu fan tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Sebebi ise fan hızını kombinin sıcaklık ihtiyacına göre otomatik ayarlama özelliği mevcuttur. Sonucunda ise yüksek yanma verimi ile yoğuşma verimine katkı sağlamış olacaktır. Ayrıca düşük ses seviyesi sağlayacaktır.

Modülasyon Pompa;

Dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise klasik sirkülasyon pompa yerine modülasyon pompa kullanılması. Tesisatın büyüklüğüne göre su tazyiğini ayarlama özelliği olacak. Küçük olan tesisatlar için suyun daha yavaş gönderimi söz konusu olacaktır. Böylece tesisat içinde dönen tesisat suyu daha da soğumuş olarak dönecek ve yoğuşma verimine katkı sağlayacaktır.

Modülasyonlu Oda Termostatı;

Termostat kazan sıcaklığını 60 derecede ayarlanan bir kombi ile modülasyonu oda termostatı sayesinde ev ısındıkça kombinin de kazan sıcaklığının kademe kademe düşmesini sağlayacaktır. Kombi alırken bilmeniz gerekenler arasında mutlaka termostat ile oda sıcaklığı üzerinden kombinin tesisata gönderdiği su sıcaklığının otomatik olarak ayarlanması da olmalıdır. Bunu bilerek termostatı en rahat ve güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

Sunulan önerilere göre hareket etmeniz halinde, en iyi kombi markası ve kombi özellikleri ile seçimi yapabilirsiniz. Hızlı bir şekilde fikir sahibi olmak ve hemen kombinizi belirlemek açısından kritik özellikler verilmiştir. Değerlendirmeniz halinde evinizin boyutunu da göz önünde bulundurarak, tamamen uygun olan bir kombinin satın alınmasını sağlayabilirsiniz. En iyi şekilde kombi kullanımının gerçekleşmesi de sağlanır. Dilerseniz en iyi kombi modelini belirlemeniz mümkün.

BAYMAK DUO TEC (24/24) (Baymak Lambert LPY,Baymak Dolcevita DPY)

Üretim yeri İstanbul olan Baymak, avantajlı bir kombi olarak sunuluyor. 24kW Isıtma devresi & 24kW Kullanım Suyu devresi ile yüksek performanslı çalışıyor. Kalorifer için modülasyon aralığı ise %19 .5 – %10 şeklinde verilmiştir. Fiyat performans olarak bu kombi tavsiye edilebilir.

BAYMAK DUO TEC COMPACT (24/24)

Kombi seçenekleri arasında bir diğer Baymak modeli var. 24kW Isıtma devresi & 24kW Kullanım Suyu devresi
olarak verilmiştir. %19 .5 – %100 modülasyon aralığı (kalorifer) şeklindedir.

AİRFEL DİGİFEL PREMİX (24/24)

Üretim yeri Sakarya olan Airfel markası için verilen modelde modülasyon aralığı kalorifer; %17.8 – %100 modülasyon aralığı şeklindedir.  24kW Isıtma devresi & 24kW Kullanım Suyu devresi olarak gösterilir.

BOSCH CONDENS 2500 (24/24)

Bosch marka da tercihiniz olabilir. Manisa üretimli olan kombilerde ısıtma devresi ve kullanım suyu devresi; 24kW Isıtma devresi & 24kW Kullanım Suyu devresi oluşturulmuştur.  Kalorifer aralığı ise %30 – %100 modülasyon aralığı (kalorifer) şeklindedir.

BOSCH CONDENS 2200 (24/25)

Bosch marka üzerinden bir diğer öneri ise Bosch Condens 2200 modeldir. Kombi nasıl alınır sorusunun yanıtları arasında mutlaka kullanım suyu devresi ve ısıtma suyu devresine bakılarak cevabı alınır. Bu kombi için 24kW Isıtma devresi & 25kW Kullanım Suyu devresi aralığı vardır. Bunun dışında %21 – %100 modülasyon aralığı bulunuyor.

BOSCH CONDENS 2300 (24/28)

En iyi kombi markaları arasında yer almaya devam eden Bosch condens modelleri ile kaliteli kullanımı devam ettiriyor. Isıtma devresi 24kW olarak verilmiştir. Ayrıca Kullanım suyu devresi ise 28kW’tır. %15 – %100 modülasyon aralığı vardır.

ECA PROTEUS PREMİX (24/24) 

Üretim yeri Manisa olan bir diğer marka ise Eca Proteus. Premix modeli için 24 kW ısıtma derecesi oluşturulmuştur. Su ısıtma devresi ise 24 kW’dir. Bunun dışında %25 – %100 modülasyon aralığı (kalorifer) şeklinde verilmiştir. 5 yıl garantili olması kombi tavsiyesi açısından olabilir.


BUDERUS GB22 (24/26)

Buderus marka da üretim yeri Manisa olan bir marka. 24kW Isıtma devresi & 26kW Kullanım Suyu devresi kombi özelliği oluşturulmuştur. Kalorifer için %21 – %100 modülasyon aralığı olarak verilmiştir.

BUDERUS GB62 (24/30) 

Buderus marka kombi Gb62 modeli de önerilen kombiler arasında. 24kW Isıtma devresi & 30kW Kullanım Suyu devresi özellikleri verilmiştir. Normalin üstünde olan kullanım suyu devresi bulunuyor. Ayrıca modülasyon aralığı da yüksek. %30 – %100 modülasyon aralığı (kalorifer)

BUDERUS GB122 (24/30)

Diğer önerine Burderus marka kombi, 24kW Isıtma devresi & 30kW Kullanım Suyu devresi ve %13.6 – %100 modülasyon aralığı (kalorifer) özelliğine sahip.

WARMHAUS ENERWA (24/31)

Warmhaus markası, Bursa’da üretimi yapılan bir marka. Kombinin özellikleri 24kW Isıtma devresi & 31kW Kullanım Suyu devresi olduğu şeklinde. Bunun dışında %14.4 – %100 modülasyon aralığı yani kalorifer aralığı olarak verilmiştir.


WARMHAUS EWA (24/26) 

Kombi markaları arasında üretiminin yerini Bursa olduğu ve kaliteli olduğu kanıtlanmış olan marka Warmhaus olarak verilmiştir. 24kW Isıtma devresi & 26kW Kullanım Suyu devresi olarak özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca kalorifer modülasyon aralığı için ise %14.4 – %100’dür. Servis ağının geniş olması ve özellikli olması dolayısıyla bu kombi tavsiye edilmektedir.

DAİKİN NDJ (24/24)

Sakarya’da üretilen bir diğer Daiikin’dir. Bu markalı kombiye önerilen 24kW Isıtma devresi & 24kW Kullanım Suyu devresi olarak bir kombidir. Elbette modilasyon aralığı yani kalorifer de verilmiştir. Aralık %12.5 – %100 modülasyon aralığı şeklindedir. 

BOSCH CONDENS 2200i W (20/25) 

Bosch markanın yoğuşmalı kombileri arasında yer alıyor. Devre aralıkları  20kW Isıtma devresi & 25kW Kullanım suyu devresi olarak verilmiştir. Modülasyon aralığı için ise %25 – %100 modülasyon aralığı verilmiştir.


BUDERUS GB22İ (20/25) 

20kW Isıtma devresi & 25kW Kullanım suyu devresi olan bu kombi Buderus markadır. Kullanışlı kombi markaları arasında olduğundan dilerseniz tercih edebilirsiniz. Ayrıca %25 – %100 modülasyon aralığı (kalorifer) şeklindedir.

VİESSMANN VİTODENS 50-W (20/29)

20kW Isıtma devresi & 29kW Kullanım suyu devresi olarak verilmiş olan Viessmann kombi markası tercih edebilirsiniz. Büyük olan evleriniz için uygun olan yoğuşmlı kombi en iyi şeklide kullanılabilir. Modilasyon aralığı kalorifer; %32-%100’dür. İlla Alman malı dayanıklı olmasını isteyen kullanıcılar için bu kombi tavsiye edilmektedir.

BAYMAK ECO CT 20 PREMİX (20/24) 

Baymak kullanılabilecek olan markalar arasında. 20kW Isıtma Devresi & 24kW Kullanım suyu devresi ile bu model önerilenler içinde yerini alıyor. Modülasyon aralığı %21.6 – %100 (kalorifer) olduğunu söyleyebiliriz.

Küçük Evler İçin Kombi Önerileri

Kombinizin seçimini evinizin metrekaresini düşünmeden yapamazsınız. Küçük evlere uygun kombi önerileri arasında yer alan kombiler de var. Siz de bu kombilerin özelliklerini inceleyerek, en hızlı şekilde kombinin seçilmesi ve alınmasını sağlayabilirsiniz. İşte öneriler…

18kW – 20kW Premix Yoğuşmalı Kombiler

Premix marka yoğuşmalı kombiler direkt olarak küçük evler için önerilir. Ayrıca bakıldığında 18kW ve 20 kW aralığı da son derece iyidir. Daha küçük olan evler için kullanıma uygun olduğundan tercih edilenler arasında yer alıyor. Dilerseniz siz de kullanım için bu kombinin tercih edilmesini sağlayabilirsiniz.

VAİLLANT ECOTEC İNTRO (18/24) 

Bir diğer küçük ev için kombi önerisi Vaillant Ectec intro modeli olarak verilmiştir. Kombinin ısıtma devresi 18kW olarak verilmişken, kullanım suyu devresi ise 24kW olarak sunulmuştur. %33 – %100 modülasyon aralığı (kalorifer) şeklindedir. Eviniz küçükse 24kW kombi yerine bu kombi tavsiye edilir.

En İyi Kombi Yorumları

2020 Yılında evimizi ısıtmak için yaygın olarak kullandığımız kombilerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Kombi tavsiye konulu yazımızda En İyi Kombi Yorumları adına uzman görüşleri de yer almaktadır.

Verilen markalar arasından dilediğiniz marka kombi seçimini yapabilirsiniz. Kombi özelliklerine göre kombi seçimi evin boyutunu da göz önünde bulundurarak yapılmalıdır. Bu sayede son derece güvenli ve uzun ömürlü kullanacağınız şekilde bir kombi satın almış olacaksınız. Kaliteli bir kombi için aynı zamanda sunulan kW aralıklarını göz önünde bulundurup, yeterli olduğunu düşündüğünüz kombiyi hemen kolayca seçebilirsiniz. Kombi tavsiye sayfamız, en iyi ürünü seçmenizde size yardımcı olacaktır.

Klima Tavsiye

Size Nasıl Ulaşabilirim?

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon:  +90 224 233 83 89
Gsm     :  +90 507 128 04 4

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: