Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Klima Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalı?

09.11.2021
13
Klima Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Klima Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalı? yada Klimama Ne Sıklıkta Bakım Yaptırmalıyım? Hem yaz hem de kış mevsiminde yaşam alanlarınızda daha konforlu bir hava elde etmek için klima kullanmalısınız. Ancak kullandığınız klimanın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için düzenli periyotlar ile bakımını yaptırmanız gerekmektedir.

Klima Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalı

Hem ofisler hem de evler için en temiz iklimlendirme cihazı olarak klimalar seçilmektedir. Klimanın sunmuş olduğu konforu ve temiz havayı daha verimli ve yüksek performans ile kullanabilmek için bakımlarını aksatmamaya özen göstermelisiniz.

Klima Bakımı İle Sağlıklı Yaşam Alanları Oluşturun

Klimanızın bakımını düzenli olarak yaptırarak ileride arıza oluşturabilecek sorunların da onarımı erkenden yaptırabilirsiniz. Klimanın bakımının yapılması aynı zamanda büyük bir enerji tasarruf yapılması için de oldukça önemlidir. Hem klimadan yüksek verim elde edebilmek için hem de enerji tasarrufu yapmak için teknik donanımlı ve profesyonel olarak hizmet veren firmalar ile çalışmaya özen göstermelisiniz.

Klimama Ne Sıklıkla Bakım Yaptırmalıyım?

Klima bakımı hem iç hem de dış ünite olmak üzere iki farklı bölümün incelenmesi ile yapılmalıdır. Eğer klimanızı düzenli olarak her mevsim hem ısınma hem de alanı soğutma için sıklıkla kullanıyorsanız bakımını yılda 1 kez yaptırmanız gerekmektedir.

Özellikle mevsim geçişlerinde klima bakımı yaptırmanız kış ve yaz mevsiminde istediğiniz yüksek verimi alabilmeniz için büyük önem taşımaktadır. Sıklıkla kullanılan klimalarda iç ünite kısmı daha yoğun olarak kirlenmekte ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Mevsim geçişlerinde iç bölüm temizliği de daha yüksek verim elde edebilmek için yeterli olabilecektir.

Haftalık Klima Bakımı Olur Mu?

Klimanızın genel olarak temizliğini evlerinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Haftalık ya da aylık olarak evinizde klima bakımı ve temizliği yapmak için filtre temizliğinden başlayabilirsiniz.

Hava giriş ızgarasının temizlenmesi de yine aylık olarak yapabileceğiniz işlemler içerisinde yer almaktadır.

Yıllık Profesyonel Klima Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel olarak yapılması gereken yıllık klima bakımlarının tek başınıza yapılması tavsiye edilmez. Teknik bilgi ve donanıma sahip olan kişiler tarafından yapılması gereken yıllık klima bakımları tüm iç ünite, kablolar, diğer bağlantı noktaları başta olmak üzere detaylı bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir.

Yıllık klima bakımları yapılırken sistemin daha yüksek verimle çalışabilmesi için gerekli olan tüm onarımlar da yapılmalıdır.

  • -İç ünite kısmında bulunan evaporatör ve kondenser bölümleri basınçlı hava ve su ile temizlenmelidir.
  • -İç ünitede yer alan gazın gerekli basınç değerlerinde olabilmesi için kontrollerinin yapılması gerekmektedir.
  • -Klimanın elektrik tesisatı ile olan bağlantıları kontrol edilmeli ve voltaj ile akım değerlerinin istenilen değerlere getirilmesi sağlanmalıdır.
  • -Klimanın iç ve dış kısmındaki tüm soket bağlantılarının kontrolü yapılarak gerekli onarımlar yapılmalıdır.
  • -Drenaj tavası ve drenaj hattının temizliği yapılmalıdır.
  • -Sık çalışan klimalarda en çok fan pervaneleri toz ile kaplanarak istenilen sıcaklığın veya soğukluğun –alınması engellenebilmektedir. Yıllık bakım içerisinde klima içinde bulunan tüm fan pervanelerinin kanatçıkları detaylı olarak temizlenmektedir.
  • -Klima için oldukça önemli olan hava filtreleri de yalnızca klimalar için özel olarak üretilen kimyasal solüsyonlar ile temizlenmelidir.
  • -İç ve dış ünitelerin detaylı bakımları yapıldıktan sonra klima yeniden çalıştırılarak performansı kontrol edilmelidir. Herhangi bir ses veya hava filtrelerinde meydana gelen bir sorun olup olmadığı kontrol edilerek sorunlu bir bölge tespit edilirse tekrar onarım için klimanın açılması gerekmektedir.
  • -Klimanın monte edildiği duvar veya ünitede estetik olarak bir bozukluk var ise son olarak görüntüsü de düzeltilerek klimanın yıllık bakımının yapılma işlemleri tamamlanmaktadır.

Klima Bakımı Yaptırmanın Faydaları

-Bakımı yapılmayan klimalar daha yüksek ses ile ve daha a hava vererek çalışabilmektedir. Bunun için klimanızı çalıştırdığınızda istediğiniz verimi elde edemeyebilirsiniz.

-Periyodik olarak klima bakımını yaptırarak oluşabilecek arızaların önüne daha erken geçebilirsiniz. Bu da sizlere ileride oluşacak sorunların önüne geçmek için büyük avantaj sunacaktır.

-Elektrik enerjisi açısından da klimanın düzenli bakımının yapılması oldukça önemlidir. Düzenli bakımı yapılan klimalar daha yüksek verim ile daha düşük bir enerji harcayarak çalışırlar.

-Klimanızın kullanım ömrünün daha uzun olmasını sağlamak için düzenli bakım yaptırmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Kombi Bakımı Ne Kadar Sürmektedir (technomuhendislik.com)

-Yaşam alanlarında daha temiz bir hava sahası elde edebilmek için klima bakımlarınızı atlatmamalı ve düzenli olarak yaptırmalısınız.

Klima bakımı ve onarımlarını profesyonel olarak yaptırmak için firmamız ile dilediğiniz an iletişime geçebilirsiniz.

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon:  +90 224 233 83 89
Gsm     :  +90 507 128 0444

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: