Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

HERMETİK ŞOFBEN ARIZALARI VE NEDENLERİ

23.11.2020
415
HERMETİK ŞOFBEN ARIZALARI VE NEDENLERİ

Hermetik Şofben Arızaları ve Nedenleri, kullanıcıların başından sıklıkla geçen durumlar olmaktadır. Şofben arızlarının ortaya çıkmasında ki en büyük etken, kullanıcıların talimatlara uygun bir çalıştırma gerçekleştirmiyor olmasıdır.

Banyoda kullanılan şofbenlerin aile bireyleri tarafından bilinçsiz olarak özellikle çocuklar tarafından kullanıyor olması Hermetik Şofben Arızaları ortaya çıkmaktadır.

Hermetik Şofben neden ateşleme yapmaz?


Hermetik Şofben neden ateşleme yapmaz bunun sebebini açıklamak gerekirse suyun açıldığı anlarda şofben ateşleme yapmıyorsa şofbene ait su akış türbini üzerinde arıza oluşmuş olabilir. Şofbenin su giriş noktasında eğer filtre yoksa bu su giriş kısmının kısa sürede tıkanmasına neden olur ve buna bağlı olarak tıkanması sonucu ateşlememe sorunu verir

Hermetik Şofben Neden Çalışmaz?


Hermetik Şofben Neden Çalışmaz bunun birden fazla sebebi olabilmektedir. Bazen yapılan kontrollerde NTC sensörünün arızalı olmasından dolayı şofbenin çalışmadığı ortaya çıkabilmektedir.
Bazen şofbene gelen elektrik aksaklığından ötürü bazen de suyun yetersiz bir miktarda geliyor olması şofben üzerinde çalışmama sorunlarını ortaya çıkartmaktadır.


F4 Arızası


F4 Arızası, şofbende bulunan elektronik kartında ya da ateşleme elektrotlarında veya gaz valf bölümünde oluşan bir arızasının göstergesidir. Teknik servis personelleri tarafından tam olarak arızaya sebebiyet veren parça tespit edilerek yeni ile değişim yapılarak ortadan f4 arızası kaldırılır.


F5 Arızası


Şofben F5 Arıza olarak bir kod ortaya çıkıyorsa bunun açıklaması şofben hava akışında yaşanan sorun olmaktadır. Mekaniksel ve elektroniksel bir parça olarak şofben içerisindeki yerini almakta olan hava akış şalteri, kullanma sıklığına bağlı oparak zaman içerisinde arızalanabilmektedir. Bu en sık karşılaşan Hermetik Şofben Arızaları ve nedenleri bunlardır
Tüplü şofben arızaları da yine şofbenlerle ilgili merak edilen konuların başında gelmektedir. Tüplü şofbenlerde arızaya neden olan kısım genellikle diyafram da yeni göbek contası denilen noktada olabilmektedir. Arızanın ortadan kalkması için parça değişimi yapılması gerekebilmektedir. Bunun içine en iyi yol teknik servis hizmetlerinden yararlanılması olmaktadır.
Şofben geç ısıtıyor gibi sorunlarınız olduğunda da yine servis yetkilisinden bu konuda özel bir hizmet alarak şofbenin hemen ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Hermetik Şofben Arıza Kodları ve Çözümleri


Hermetik şofben arıza kodları sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Bu sorunlar bazen kullanıcılar tarafından kolayca ortadan kaldırılırken bazen de teknik servis personellerince oradan kaldırılmaktadır.


Aşırı ısınma sorunu olan F1 arıza kodunu verebilmektedir.
Hermetik Şofben F1 Arıza Çözümleri olarak
Şofbenin aşırı ısı limit termostat ayarının açık olduğunu belirten bir arıza kodu ortaya çıkmaktadır. Bu koda göre şofben içerisindeki sıcaklığı maksimum düzeyde aşmış demektir. Bu gibi durumlarda şofbene çıkan su yolları kontrol edilmelidir. En başta musluklar gözden geçirilmeli ve akabinde filtrelere bakılmalıdır tıkanma sorunu var mı diye. Şofbenin resetleme şeklinde yeniden açılıp kapatılması sağlanmalıdır.
Yapılan bu işlemlere rağmen şofben hala sorun yaşatıyorsa hemen bir teknik servis firmasından profesyonel destek alınması gerekmektedir.

Kullanım suyu NTC sorunu arızası için ortaya çıkan şofben F2 Arıza Kodu olmaktadır.

Hermetik Şofben F2 Arıza Çözümleri olarak;
Ntc ani sıcak suya bağlı olan sensör üzerinde yaşanan sorun olmaktadır. Yine bu sensöre bağlı olan kablolardan da ileri gelebilmesi muhtemel olabilmektedir. Bu arıza kodu ortaya çıktığı anlarda şofbenden sıcak su elde edilememektedir.
Sağlıklı bir arıza çözümü için servisten yardım alınması gerekmektedir.


İyonizasyon sorunu arızası için F4 Arıza Kodu olarak dışa yansımaktadır.
Çözüm olarak şofben ateşleme sorunu olarak da adlandırılmakta olan bu sorun, gazın gelip gelmemesi ile alakalı bir durum olabilmektedir. Eğer şofbene gaz geliyorsa cihazı resetlemeniz gerekmektedir. Eğer yapılan işlemler neticesinde sorun hala devam ediyorsa gaz valfi, elektronik kart arızalı olabilmektedir. Bu konuda işin uzmanlarından yardım almanız daha doğru olacaktır.


Prosestat açık devre problem arızası için F5 Arıza Kodu ortaya çıkmaktadır
Çözüm olarak:
Şofbenden çıkan atık gaz yolu üzerinde bir problem yaşandığını ortaya koymaktadır. Bu sorun fandan ya da ana karttan gerçekleşebileceği gibi prosestattan dolayı da sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu saydığımız parçalardan kaynaklı şofben arızası oluşabilmektedir. Parça temini ve arıza çözümü için servis desteği alabilirsiniz.


Düşük voltaj problem arızası F6 Arıza Kodu vermektedir
Çözüm olarak arıza kodu düşük bir voltajın var olduğunu işaret etmektedir. Bu konuda profesyonel bir elektrik firmasından binanız ile ilgili bir voltaj kontrol hizmeti almanı gerekmektedir. Normal değerlerin dışında ölçüm sonuçları ortaya çıktığında gerekli çalışmayı elektrik firması ortadan kaldıracaktır.

Eğer bina elektrik voltajında sorun yok ise şofben ana kart arızası bulunuyor olabilir anakart değişimi için teknik servis ile irtibat kurmalısınız.


Gaz valfi geri bildirim arızası F7 Arıza Kodu vermektedir.
Çözüm olarak arızası adından da anlaşılacağı üzere gaz valfi üzerinde ya da anakart üzerinde sorun yaşanıyor anlamına gelmektedir. Tüm bunlara rağmen cihazı resetleyerek açmalısınız. Resetlemeye rağmen sorun devam ediyorsa arıza servisine baş vurmalısınız.


Hermetik Şofben Arızaları konusunda sık karşılaşılan durumlar şu şekildedir:

  • Hermetik Şofben Arızaları farklı markaların şofbenlerinde yaşanan sorunlardan oluşmaktadır.
  • Er bir firmanın arıza için ayrı ayarı belirlemiş olduğu arıza kodları bulunmaktadır.
  • Arıza kodları hakkında araştırma yaparken sahip olduğunuz şofben markanıza göre bir araştırma yapmanız daha doğru olacaktır.


Hermetik Şofben Arızaları konusunda sık karşılaşılan durumlar şu şekildedir:


Eca Hermetik Şofben Arızaları


Eca Hermetik Şofben Arızaları da yine yukarıda belirtmekte olduğumuz arızalar şeklinde yaşanmaktadır. Sorunlar tüm şofbenlerde benzer şekilde yaşanırken arıza kodları firmalara göre değişkenlik gösterebilmektedir.


Demirdöküm fanlı Hermetik şofben arızaları


Demirdöküm fanlı Hermetik şofben arızaları için yukarıda hepsinden tek tek bahsetmiştik ve çözüm olarak neler yapılabileceği hakkında da detaylı bilgiler sunmuştuk. Sizlerde arıza kodunuza uygun olarak en doğru çözüm yoluna gidebilir ya da teknik servisinizden bu konuda yardım alabilirsiniz.
Arçelik tüplü şofben arızaları
Arçelik tüplü şofben arızaları, tüplü modeller olduğu için yukarıda bahsetmiş olduğumuz arızların dışında farklılık gösterebilmektedir. Tüple ilgili durumları içine alan çeşitli arızlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gidi durumlarda tüp kontrolü ya da değişimi yapılması gerekmektedir. Net bir durum için servis firmasından detayı bilgi edinebilirsiniz.

Hermetik Şofben hakında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: