Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Dünyadaki Doğalgaz Rezervi Ne Durumda?

03.12.2020
48
Dünyadaki Doğalgaz Rezervi Ne Durumda?

Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de 320 metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu kamuoyu ile paylaşmıştı. Ülkemiz doğalgaz ihtiyacının pek çoğunu dışarıdan karşıladığı için bu durum ülkemiz açısından çok sevindirici bir haberdi. Gerçekleşirse yerli doğalgaz olarak buradan doğalgaz ihtiyacımızın büyük bir kısmını sağlayabilecektir.

Karadeniz’de doğalgaz rezervinin bulunması gözlerin buraya çevrilmesine neden oldu.

Türkiye’nin Doğalgaz Rezervi
Yapılan araştırmalarda Türkiye’nin 9 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte bir doğalgaz rezervinin olduğu saptanmıştır.

Geçmişe bakıldığında doğalgaz olarak şu zaman kadar 16.6 milyar kadar metreküp doğalgaz üretildi saptanmıştır. Bu üretimin bir kısmı yerli olurken bir kısmı da uluslar arası platformda gerçekleşmektedir.
Ülkemizin şu ana kadar yerli doğalgaz üretimi ise çok az bir seviyededir.

Bu bakımdan dışarıdan doğalgaz alımı gerçekleşmektedir. Doğalgaz ihtiyacımızın yüzde 99’unu Rusya, Azerbaycan, İran’dan boru hatlarıyla gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca ABD, Norveç, Cezayir, Katar gibi çeşitli ülkelerden de sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatı yapılmaktadır. Bu da ülkemizin ekonomik olarak yüksek oranda fatura ödemesi demek. Ülkemizin doğalgaz ithalat faturası petrol fiyatlarına bağlı olarak değişmektedir.

Ülkemizin ekonomik olarak üretilebilir şekilde kalan doğalgaz rezervinin karalarda daha fazla olmak üzere 3.3 milyar metreküp seviyelerinde olduğu hesaplanmıştır.

Karadeniz’de ortaya çıkan doğalgaz rezervi ülkemizin bu zamana kadar ürettiği toplam doğalgaz miktarının 20 katı kadardır neredeyse.
Sakarya Gaz Sahasında yıl içinde 10 milyar metreküp doğal gaz üretimi gerçekleştirilirse Türkiye’nin 32 milyar kadar doğalgaz ihtiyacının 5’te biri kadar ihtiyacı buradan karşılanacaktır.

Bu da ekonomik olarak doğalgaz rezervi açısından büyük oranda rahatlayacağımız anlamına gelmektedir. Yeni sondaj çalışmalarıyla sözü edilen miktarın daha çok artması beklenmektedir.

Ülkemizin deniz sondajları Akdeniz ve Karadeniz’de 70’li yıllarda başlamıştır. Karadeniz’de hidrokarbon arama faaliyetleri 2044 yılından itibaren daha çok yoğunlaşmış durumdadır.

2004 ve 2019 yılları arası istikrarlı sismik arama stratejisi başarılı bir şekilde yürütülerek 142 bin kilometre iki boyutlu ve 37 bin 610 kilometre üç boyutlu sismik bilgiler toplanmış durumdadır.

Veriler yorumlanarak 6 derin deniz ve 10 sığ deniz arama kuyusu kazılmıştır. Akçakoca üretim bölgesinde 24 kadar kuyu kazıldı ve buralarda üretim faaliyetleri hala devam etmektedir.

Bunlar dışında Shell, BP, Exxon Mobil, Petrobras ile ortaklık yapılıp çeşitli sismik arama faaliyetleri gerçekleştirilmiş durumdadır.
Milli sismik arama gemileri denizleri taradı. Türkiye kendi imkanlarıyla 2013 yıllarında başlayarak sismik arama çalışmalarına başlamıştır.

Sözü edilen gemiler Akdeniz, Karadeniz ve Marmara denizini tarayıp ülkemizdeki hidrokarbon kaynaklarının resmi çekilmiş, buralarda gemilerin denizlerden toplandığı bilgiler değerlendirilmiş Fatih ve Yavuz gemileriyle sondaj çalışmaları yoğunlaşmıştır.

Zonguldak açıklarında Tuna 1 olarak adlandırılan lokasyonda 3bin 500- 4bin metre derinlik hedefi ile Karadeniz’de ilk defa milli derin deniz sondajına başlanmıştır.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bu açıklama ile dünyadaki doğalgaz rezervi en yüksek olan ülkeler merak konusu oldu. En fazla hangi ülkede doğalgaz olduğu en çok merak edilenler arasında yer almaya başladı.

Doğalgaz rezervinin en yüksek olduğu ülkeler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler araştırmalara hemen başladı. Bu konuda biz de araştırma yaptık ve doğalgaz kaynakları hakkında merak edilenlere yanıt vermeye çalıştık.

En Fazla Doğalgaz Rezervine Sahip Ülke

En fazla doğalgaz rezervine sahip ülke olarak yapılan araştırmalar neticesinde yakın zamanda 50.279 rezervi ile ilk sırada Rusya olduğu açıklanmıştır. Rusya’dan sonra İran, Katar, ABD, Türkmenistan, Suudi Arabistan gibi ülkeler gelmektedir.

Yapılan araştırmalarda tüm dünyada 79,1 trilyon kadar metreküple en fazla doğalgaz üreten ülkeler arasında Rusya ve ardından Türkmenistan’da içinde yer aldığı Bağımsız Devletler Topluluğu gelmektedir.

Doğalgaz konusunda yeterlilik olarak en geride olan ülke ise 3 trilyon metreküple Avrupa olmuştur.

Yapılan araştırmalara göre en fazla doğalgaz üreten bölge kapsamında ise 734,5 milyar metreküple ABD olduğu açıklanmıştır. Doğalgazın hemen yüzde 20 kadarı ABD sınırlarından üretilmiştir.

ABD’den sonra ise Rusya doğalgaz üretim açısından ikinci sırada gelmektedir. İran ise üçüncü sıra olarak doğalgaz üreten ülkelerden 3. Sırada yer almayı başarmıştır.

En Fazla Doğalgaz Rezervi Ortadoğu Bölgesinde

En fazla doğalgaz rezervi Ortadoğu Bölgesi içerisinde olduğu tespit edilmiştir. 75. 6 trilyon metreküp ile Ortadoğu bölgesinde dünyanın en fazla doğalgaz rezervi sağlanmaktadır.

En az doğalgaz rezervi olan ülke ise Avrupa ülkesi olduğunu daha önce de belirtmiştik.

Geçen seneki araştırmalardan yola çıkarak en fazla doğalgaz kaynağı olan ülke olarak ilk sırada 38 trilyon metreküple Rusya olduğu bilinmektedir. Rusya’dan sonra 32 trilyon metreküple İran ve ardından 24,7 trilyon metreküple Katar gelmektedir.

Türkiye’nin doğalgaz rezervi bakımından sıralamasına bakacak olursak bu sıralamada ülkemiz tahmin edildiği gibi oldukça gerilerde yer almaktadır. Karadeniz’de 320 milyar metreküplük tarihi keşfin yapılmasının ardından ülkemiz doğalgaz zenginliği açısından 8.269’luk bir artış ile doğalgaz rezervi sıralamasında 32. Sırada olmuştur.

ABD Doğalgaz Üretimi Konusunda Birinci

ABD doğalgaz üretimi konusunda birinci sırada yer alarak bu alandan başarısını kanıtlamıştır.

Küresel enerji piyasalarında yapılan araştırmalar neticesinde en çok doğalgaz üretimi sağlayan ülke 920,9 milyar metreküple ABD olmuştur. Geçen yıl dünya genelinde piyasaya sunulmuş olan doğalgazı yüzde 23,1’ i kadarı ABD’de üretilmiştir.

ABD’den sonra ikinci sırada 679 milyar metreküple Rusya doğalgaz üretiminde ikinci sırada gelmektedir. Hemen ardında da İran 244,2 milyar metreküple üçüncü sırada yerini korumuştur.

İlginizi çekebilir: 187 Doğalgaz Acil Arıza Hattı

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: