Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Doğalgaz Tesisat Projesi

22.08.2022
2
Doğalgaz Tesisat Projesi

Doğalgaz Tesisat Projesi yapıya uygun güvenli ve gaz dağıtım şirketlerinin onayından geçecek şekilde hazırlanan projelerdir. Doğalgaz tesisat projeleri sadece doğalgaz dağıtım şirketlerinin yetki verdiği kişiler veya kurumlar tarafından hazırlanabilmektedir.

Mühendislerin dijital ortamda hazırladığı doğalgaz projeleri detaylı bir şekilde incelendikten sonra yapı için uygunluğu kontrol edilmektedir. Uygunluk kontrolünün ardından gerekli izinlerin verilmesi sonucunda yapılara doğalgaz tesisatı yapılabilmektedir.

Doğalgaz Projesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir yapı için doğalgaz kullanımının aktif hale gelebilmesi ilk olarak proje oluşturma aşaması ile başlamaktadır.

Eğer yapılarda genel bir doğalgaz tesisatı var ise iç tesisat döşemesi için de ev için uygun bir projenin hazırlanması gerekmektedir. Ancak bu şekilde doğalgaz kullanımının aktif hale gelmesi sağlanmaktadır.

  • Doğalgaz projesi içerisinde tesisatı oluşturan tüm bağlantılar, materyaller ve bağlantı hatları detaylı bir şekilde gösterilmektedir. Bu sayede güvenlik kontrolü tam anlamı ile sağlanabilmektedir.
  • Proje içerisindeki ayrıntıların yer almasının en önemli nedeni ise doğalgaz tesisatının önemli noktalarının belirli olmasıdır. Bir bütün olarak tamamıyla uyum içerisinde olan tesisatların yapım aşaması onay sürecine göre farklılık gösterebilmektedir.
  • Hazırlanmış olan projedeki hatalar yetkili mühendisler tarafından tespit edilir. Hazırlanan projeler yine doğalgaz yetkili dağıtım şirketi tarafından reddedilerek hataların düzelmesi sağlanmaktadır. Bu gibi bir sorun ile karşı karşıya kalmamak için uzman mühendisler ile çalışan firmalara projelerinizi hazırlatmanızda yarar olacaktır.

Doğalgaz Kullanabilmek İçin Gerekenler

Günümüzde pek çok yaşam alanı içerisinde aktif olarak doğalgaz kullanıldığı bilinmektedir. Ancak her yapının etrafında tesisat yapılabilmesi için gerekli olan hat bulunmamaktadır. Bunun için de doğalgazın her ev veya iş yerinde kullanıldığı söylemek mümkün değildir. Doğalgaz kullanabilmek için gerekenler:

  • Herhangi bir proje hazırlanmadan önce doğalgaz kullanabilmek için bir hattın olması gerekmektedir. Yaşadığınız konuta veya binaya hat gelmiyor ise doğalgaz projesi hazırlanmasına gerek kalmamaktadır. Çünkü bu şekilde doğalgaz hattı çekilemeyeceği için tesisatın kurulumuna da ihtiyaç kalmamaktadır.
  • Doğalgaz kullanmak isteyen kişilerin binaları çevresinde hat var ise ilk olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Bulunduğunuz il veya ilçedeki doğalgaz dağıtım şirketlerine talebinizi gerçekleştirmek için başvuru yapabilirsiniz.
  • Yapılarda abonelik saatleri, hazır kurulu ve açık bir doğalgaz tesisatı var ise doğalgaz kullanımını daha kısa süre içinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi bir durumda sadece aboneliği açtırmak için başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Hazır kurulu tesisatlar için ek bir proje talep edilmemektedir.
  • Ancak yapının iç tesisatı yapılmamış ise uzman mühendisler tarafından doğalgaz projesinin hazırlanması gerekmektedir. Proje hazırlanmadan iç tesisat kurulumu kesinlikle onaylanmamakta ve yapılmamaktadır.
  • Onaylanmış olan proje ile birlikte doğalgaz tesisatı da uzman ve yetkili kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Ardından doğalgaz abonesi olmanız gerekir.
  • Gerekli tüm prosedür tamamlandıktan sonra yine doğalgaz dağıtım şirketleri gelerek doğalgazınızı açarak aktif hale getirecektir.

Doğalgaz Tesisat Projesi Doğalgaz Tesisatını Kimler Yapar?

Doğalgaz tesisatı sadece yetkili tesisat firmaları tarafından yapılmaktadır. Ancak bunun için öncelikle sizlerin başvuru yapması gerekmektedir.

Doğalgaz başvurusunun sonuçlanması ve tesisatı yaptırmak için gerekli izinleri almanız gerekmektedir.  Her ilde ve her bölgede bu anlaşmaları onaylayan ve tesisat yapmada yetkili olan bir doğalgaz dağıtım şirketi bulunmaktadır.

Doğalgaz Dağıtım Şirketleri Ne Yapar? Doğalgaz Tesisat Projesi mi?

Başvuru yapacağınız doğalgaz dağıtım şirketleri ilk olarak ana hat kontrolü yapacaktır. Binanıza yakın bir doğalgaz hattı yok ise ilk olarak hattın binaya yakın ve kullanılabilir hale gelmesini sağlayacaklardır.

Hat sorunu giderildikten sonra yapının iç tesisatının hazırlanması için gerekli işlemleri başlatacaklardır.

Ancak bu noktada sizlerin yetkili kişilere proje hazırlatmanız gerekmektedir. Projenin onay aşamasından geçmesinden sonra iç tesisat için çalışmalar başlatılmaktadır.

Doğalgaz kurulumu ve tesisatı, Doğalgaz Tesisat Projesi tam olarak tamamlandıktan sonra da son kontrolleri yine dağıtım şirketleri yapmaktadır. Ancak kontrol işleminden sonra herhangi bir arıza ve eksiklik tespiti olmaması gerekmektedir.

Doğalgaz Tesisat Projesi, Kullanmaya başladığınız doğalgaz tesisatı ile ilgili herhangi bir teknik desteğe ihtiyacınız olduğunda dağıtım şirketleri ile irtibata geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Doğalgaz Tesisatı Fiyatları (technomuhendislik.com)

Doğalgaz Tesisat Projesi ve Doğalgaz dağıtım şirketleri doğalgaz ile ilgili tüm işlemlerde yetkili olan kurum olarak tanımlanabilmektedirler. Ayrıca bu kurumlar diğer doğalgaz tesisat firmalarına da yetki belgesi vermek ile de görevlidirler. Doğalgaz tesisatı yaptırmak ve doğalgaz tesisat projesi için yetki belgeli olarak hizmet veren firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon: +90 224 233 83 89
Gsm     : +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: