Alemdar Mahallesi, 1. Bahçeli Sokak No:45 Osmangazi/BURSA
tr

Doğalgaz Kaçağı

30.12.2020
47
Doğalgaz Kaçağı

Doğalgaz Kaçağı günümüzde dünya genelinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Yakıt olarak petrol den sonra ikinci sırayı alıp en önemli kaynaklardan biri olmuştur. Doğalgaz temiz enerji olarak ön plana çıkmakta ve güvenilir şekliyle tüm dünya tarafından tercih edilmektedir.

Türkiye ve dünya genelinde, uzun yıllardır ısınma ve enerji kaynağı olarak kullanılmakta olan doğalgaz, şekli itibari ile kullanıldığı noktalarda gerekli önlem ve bakımları yapılmadığı takdirde oluşabilecek negatif durumlarda büyük maddi problemleri ya da manevi zafiyetlere yol açılabilir. Oluşabilecek doğal gaz kaçakların da neler yapılabileceği konusunda ve bu sıralama için hepimizin genel bir bilgisi olmalıdır.

Doğalgaz Tesisatımda Kaçak Var Ne Yapmalıyım? Sorusunun ayrıntılı cevabı yazının devamındadır.

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılacağını bilmeniz gerektiği gibi, doğalgaz kaçağı sırasında yapmanız gerekenleri de bilmelisiniz. Doğalgaz kaçağı kokusundan anlaşılacağı gibi, aslında doğal gazın bir kokusu normal şartlarda mevcut değildir.

Fakat bu gibi durumlarla karşılaşıldığında kaçak olabileceği tespitini yapabilmek için içerisine ilave bir koku aktarılır. Bu koku hepimizin de bildiği gibi çürük yumurta ya da çürük sarımsak kokusunu anımsatır. Bu gibi bir koku ile karşılaştığınız anda doğalgaz kaçağından şüphe edilmelidir.

Aslında bu gibi kaçakları genel olarak kendi inisiyatiflerimizde bırakmak yerine gaz kaçak dedektörüleri kullanılması ve bu dedektörlerin oluşabilecek büyük yıkımları engellemeleri sizler için daha güvenli olduğunu bilmelisiniz.

Gaz dedektörleri iki tip olmaktadır. Birincisi, oluşabilecek olan tesisattaki gaz kaçağını sonucunda alarm vermekte, diğer ikincisi ise oluşabilecek gaz kaçağı sonucunda gazın kesilmesine fayda sağlamaktadır. Bu tip alarm cihazları, genel olarak büyük gaz depolarının olduğu ya da fabrikalarda kullanılmakta iken, günümüzde evlerde ve konutlarda veya işyerlerinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Doğalgaz Kaçağı Olduğu Hissedildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Doğal gaz tesisatımızda oluşabilecek olan bir kaçaktan şüphe ettiğimiz ya da kaçak olduğunu düşündüğümüz andan itibaren en kısa sürede, bulunduğumuz ildeki gaz dağıtım şirketinin acil arama telefonuna ulaşmak ve bildirmek ilk yapacağımız hareket olmalıdır. Bu sırada, evimizde bulunan elektrik tesisatı, düğmeler ya da elektrik ile çalışan hiçbir şeye dokunmamalı, açık elektrikler acilen kapatılmalıdır. Bununla birlikte, ev içerisindeki camların açılarak havalandırılması, evin içerisinde bulunan bizim dışımızdaki tüm insanlarında derhal tahliye edilmesi gereklidir.

Acil olarak başvuracağımız telefonu da ev içerisinden değil, ev dışından ya da ofis dışından arama yaparak bildirim yapmalısınız. Doğalgaz kaçağının bulunduğu ortamda, asla sigara içilmemeli ve asla acil müdahale ekibi gelene kadar kombi üzerinde herhangi bir işlem yapılmamalıdır. Daha sonra, acil müdahale ekibinin gelmesinden itibaren, ilk müdahaleden sonra tüm vanalar kapatılıp, gerekli testlerin yapılabilmesi için gaz dağıtım şirketinin görevlendirmiş olduğu ekiplerin yönlendirmesi sonucunda, doğalgaz kaçak testi yaptırılmalıdır.

Doğalgaz Projelendirmesi Neden Önemlidir?

Doğalgaz kaçağı ile karşılaşmamak için ya da bu gibi negatif durumların oluşmaması için, ilk aşamadan itibaren doğalgaz kullanımı için oluşturulan tesisat, konut ya da işletme içerisindeki tüm elementlerin yetki belgeli ve profesyonel firmalar tarafından proje olarak oluşturulması gerekmektedir.

Binanızda ya da bulunduğunuz noktada olması gereken birinci aktivite, doğalgaz hattının oluşturulmuş olmasıdır. Bu noktadan sonra yapılması gereken iş, projelendirilme yapılması ve daha sonra da projeye uygun tesisatın oluşturulmasıdır. Tesisatın proje uygun olarak oluşturulması ve döşenmesi daha sonraki aşamalarda onay sürecinde çok önemlidir.

Projeye uygun, titizlikle ve yönergelere uygun olarak yapılmayacak bir tesisat onaydan geçmez. Bu yüzden yetkili ve profesyonel firmalar tarafından oluşturulması önemlidir.

Doğalgaz Projelendirmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Doğalgaz tesisatının oluşturulmasında dikkat edilmesi gereken birkaç ana başlık vardır.

  • Kullanacak olan tüm malzemelerin birinci kalitede olması
  • Boru hatlarının görünür ve gerektiğinde müdahale edilebilecek şekilde döşenmesi
  • Tüm vanaların ve bağlantıların sızdırmaz derecede sıkı bir bağlantı ile oluşturulması
  • Kullanılacak olan boruların yangına karşı sağlam olması

gibi çeşitlendirebileceğimiz önemli ayrıntılara dikkat edilmelidir. Bu anlattıklarımıza dikkat edildiği takdirde ya da proje aşamasından son noktaya kadar, yetki belgeli profesyonel firmalara işlerinizi yaptırdığınız durumda doğalgazın herhangi bir kaçak ya da sızdırmazlık ortaya çıkarması minimuma indirilmiş olur.

Doğalgaz tesisatında bir kaçak olduğundan şüphelendiğinizde ve yetkili dağıtım şirketinin bilgilendirilmesi sonucu, geldikten sonraki takip etmeniz gereken işlerin de bir süresi mevcuttur.

Doğalgaz Sızdırmazlık Raporu Nasıl Alınır?

Tesisatınızdaki kaçak belirlendiğinde, sızdırmazlık raporunu kaçak şüphesinin giderilebilmesi için yetkili bir firmadan yardım alarak hazırlatabilirsiniz. Yetki belgeli bu firma, tesisatınız üzerinde ve kullanmış olduğunuz doğalgaz cihazları üzerinde sızdırmazlık testleri yapıp, herhangi bir yerden bir kaçak olup olmadığını ileri teknoloji cihazlarla sağlamaktadır.

Bu cihazlarla teknik olarak yapılacak olan tüm işlemlerden sonra, herhangi bir sıkıntının kalmaması için detaylı ve hiçbir noktanın gözden kaçmayacak şekilde testlerinin yapılması gereklidir.Test sonucu, kaçak veya sızdırmazlık raporu yazılarak gaz dağıtıcı firmaya sunmanız için size verilir.

Bu sızdırmazlık raporu ile doğalgaz şirketine başvurarak kapanan ya da kapatılan sisteminizin aktif hale gelmesi için başvuru yapabilirsiniz. Doğalgaz kaçaklarının ya da sızdırmaların büyük felaketlere yol açılabileceğini hiçbir zaman unutulmamalısınız. Kullandığınız doğalgaz cihazları ya da tesisatlarının herhangi bir arıza yapması beklenilmeden, kullanım süreçlerinde belirli periyotlarla bakımları düzenli olarak yetkili firmalara yaptırmalıdır.

Bulunduğunuz lokasyonda herhangi bir şekilde böyle bir şüphe ile karşılaşmamanız her zaman için dileğimiz olmakla beraber, bakım ve onarım ya da kaçak şüphelerinizin giderilebilmesi için yetkili tesisat firması olarak her zaman sizlere yardımcı olunacaktır.

Doğalgaz Kaçağı Şüphesinde Neler Yapılmalıdır?

Doğalgaz kaçak şüpheleri yaşadığınız anda, hiçbir şekilde bir şüpheye ya da vurdumduymazlığı ya da bu tip kokunun ya da oluşabilecek olan ortamın başka bir şeye bağlantısı yapılmadan, anında kontrollerinin yapılması, sizlerin ve çevrenizin güvenliği açısından çok önemlidir.

Bu kontrollerin yapılması sizlerin sağlığı ve çevrenizin sağlığıyla beraber, büyük maddi felaketlerin de önüne geçer. İfade ettiğimiz gibi, yetki belgelerimiz ve profesyonel yetiştirilmiş personellerimiz ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti devletinin genelgeleri doğrultusunda, doğalgaz kullanımı aşamasındaki gerekli olan tüm güvenlik önlemlerinin alındığı ortamda işlemleri gerçekleştirmekteyiz. Tesisatın kurulum aşamasından, sızdırmazlık testlerinden, gaz dağıtım şirketinin proje onay aşamasına kadar ve akabinde gazın kullanımına başlanılması noktasına kadar en güvenilir şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz.

Doğalgaz Sızdırmazlık Raporu ile İlgili Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Uzun süreli bulunduğunuz lokasyondan ayrılmanız durumda, doğal gaz giriş vanalarının kapatılması güvenlik açısından yapılması gereken bir işlemdir. Sonuç olarak, doğalgaz tesisatlarında karşılaşabileceğiniz bir kaçak sonucu, gaz akışının kapatılmasından sonra yetkili bir firmaya başvurarak şüphenizin giderilmesi ve doğalgaz sızdırmazlık raporu almak için yetki belgeli firmaya başvurmanız gerekir. Bu firmanın doğal gaz hattı, doğalgaz ile kullanılan cihazlar üzerinde yapacağı kaçak ve sızdırmazlık testleri sonucu oluşturulacak rapor doğrultusunda tekrar gazın hizmete açılmasını sağlar.

Bu raporu almak için, gaz dağıtım şirketlerinin yetkilendirilmiş olduğu yetki belgeli firma olarak işlemlerin hızlı ve ivedilikle yapılmasını sağlamaktayız. Bu işlemlerin ne kadar önemli olduğunu kendi güveniniz ve geleceğiniz açısından risklerin ortadan kaldırılması gerekliliğini yukarıda ifade ettik.

Doğalgaz kullanımı, temiz enerji anlamında çok değerli olmakla beraber kullanım aşamasında oluşabilecek negatif durumların ortaya çıkmaması ve oluşabilecek bir kaçak durumunun büyük felaketlere yol açacağı aklımızdan çıkmamalı ve bu sebeple her zaman konusunda profesyonel bir yetkili firmalara başvurmalısınız.

Doğalgaz Sızdırmazlık Raporu Bursa hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Doğalgaz Kaçağı konusunda önemli bir etkendir.

Doğalgaz Tesisatımda Kaçak Var Ne Yapmalıyım? Diye düşünüyorsanız ulaşabilirsiniz.

Adres: Alemdar Mah. 1. Bahçeli Sok. No:45 Osmangazi / BURSA – TÜRKİYE
E-mail : info@technomuhendislik.com
Telefon:  +90 224 233 83 89
Gsm     :  +90 507 128 04 44

7/24 Whatsapp hattı için hemen tıklayınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: